Kladno dalo Jihostroji stopku a série pokračuje!

3.semifinále, Kladno volejbal cz, Extraliga muži 2023-2024

Jako Fénix z popela povstali kladenští Orli a odmítli veškeré předpoklady o tom, že by třetí semifinále mělo být tím posledním. Dnešní nadstandartní výkon jim pomohl prodloužit sérii a ve středu je čeká bitva v hale Českých Budějovic. Domácímu týmu po prvním setu začal opět fungovat servis, který je letos mnohokrát podržel, a i díky skvěle zvolené strategii a taktické přípravě dokázali českobudějovické favority přehrát ve třech setech. 

 „ Mám velkou radost, že jsme utkání zvládli. Teďka věřím o to víc, že to dovedeme do pátého zápasu. Děkujeme divákům, bylo to prima. Budeme se těšit v Budějovicích a pevně věřím, že i v pátém zápase,“ těšil výkon družstva kapitána Adama Zajíčka. 

Kladenští volejbalisté vstoupili do klíčového duelu bez respektu a drželi s favoritem z Budějovic od začátku krok. Až série tří bloků, včetně výstavní desky Balabanova,  pomohla hostům k náskoku 10:7. Orli se jako v předchozích zápasech nemohli opřít o jinak tradičně silné podání, a tak dohnat soupeře bylo velmi složité. Na útoku se nejvíce prosazoval Antony Gonçalves, jehož ostré diagonály na soupeře platily. Za stavu 15:13 pro Budějovice lavička hostí chtěla nápor dotahujícího Kladna zastavit time-outem, to se ale nepovedlo a perfektní obrana Orlů slavila úspěchy.  Domácí vyrovnali na 16:16 a při podání nahrávače Nevese živili dál šanci na úspěch. Dvě chyby a side-out Budějovice dostaly přeci jen do vedení 21:20 a Arnaud Josserand ihned reagoval oddechovým časem. Pak se ke slovu na síti dostal Beau Graham a skvělým blokem a útokem opět dostal svůj tým do popředí. Seppänen projektilem vybojoval setbal, který úžasně proměnil střídající blokař Lukáš Kyjanica útokem ze zóny dva. 

Začátek druhé sady zastihl Orly v pohodě, kterou získali v koncovce prvního setu. Vedení 5:1 přimělo Andrzeje Kowala k tomu, aby ihned své hráče svolal k time-outu. Ovšem nekompromisní Graham a Seppänen, který zastavil Luengase na bloku, pomohli k navýšení rozdílu na 7:2. Hosté však nezapomněli hrát volejbal, o čemž přesvědčil publikum zejména Gonzales. Zablokovaný Platačs na hlavním kůlu sice napomohl Budějovicím snížit na 9:8, pak ovšem začal kralovat Gonçalves a dvěma útoky a blokem dostal svůj tým do popředí 13:8. Na Sletišti byl k vidění v ten moment nejlepší český volejbal. V tu chvíli byl na hřišti již Leština místo Luengase a po dvojstřídání Emmer s van Schiem. Budějovice mohutně dotahovaly a po outu Platačse to bylo už zase jen o bod 16:15. Orli ovšem opět zařadili vyšší rychlost a Platačs se podruhé nemýlil. Eso Grahama dalo Kladnu komfort náskoku 20:17. Budějovický lídr Carísio dvěma servisy skóre ihned po návratu na hřiště korigoval a za stavu 21:20 Josserand ihned vybral i druhý oddechový čas. Při podání Luengase Gonzales vyrovnal na 22:22 a Zajíčkův out dostal Jihostroj do popředí 23:22. Bitva o setbal vyzněla ve prospěch fantasticky bojujících Orlů, kteří druhý získali útokem Niklase Seppänena a vedli 2:0. 

3.semifinále, Kladno volejbal cz, Extraliga muži 2023-2024

Čtyři esa znovuzrozeného Platačse dostala ve třetí sadě Orly do vedení 6:3. To donutilo trenéra Kowala ke střídání jinak skvělého Kovaříka a do zápasu se zapojil veterán Michálek. Domácím vycházela hra na hranici rizika, a i ve střední části setu vedli 13:9. Deska Grahama, který zastavil Sedláčka a útok Platačse navýšily rozdíl na hrozivých 19:10. Koncovku Orlům usnadnily nevynucené chyby střídajícího univerzála van Schie a Sedláčka a Kladenská sportovní hala ve stoje mohla aplaudovat svým vítězům, kteří sérii svou první výhrou dodali nový náboj. 

Trenér Orlů Arnaud Josserand ocenil, že se jeho družstvo konečně dokázalo odbrzdit a nenechalo si vzít naději na postup: „Víme, že v Budějovicích to bude opět složité. Můžeme být akorát naštvaní, že jsme projeli první zápas. Protože kdybychom ho v domácím prostředí neztratili, situace by byla možná jiná. V Budějovicích to bude drsné, ale už víme, že můžeme hrát dobře. Takže pojďme tam zabojovat o vítězství a potkat se tady příští sobotu v zápase o všechno.“

Hráčem zápasu, kterého dekoroval zástupce partnera utkání společnosti ČERVA, byl vyhlášen univezál Kristaps Platačs, kterému v zápase sekundoval zejména australský blokař Beau Graham. Ten figuroval u všech důležitých okamžiků zápasu a značně se zasadil o třísetovou výhru. 

Kladno volejbal cz – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:23, 27:25, 25:14) 

Sestavy (od zóny I):

Domácí:  Seppänen, Zajíček, Platačs, Imamura, Graham, Neves, libero Fernández Střídali: Villareal, Kyjanica

Hosté: Luengas, Okolič, Gonzalez, Balabanov, Sedláček, Carísio, libero Kovařík, Michálek Střídali: Emmer, van Schie, Leština

Statistika zápasu ZDE

3.semifinále, Kladno volejbal cz, Extraliga muži 2023-2024