Pravidla

Volejbal se hraje na obdélníkovém hřišti o rozměrech 18×9 metrů, které je rozděleno na čtvercové poloviny střední čárou, nad níž visí jeden metr vysoká síť. Na turnajích kladenského volejbalu 4+2 se hraje na tzv. „mužské síti“, to znamená, že horní hrana sítě vede ve výšce 2,43 metrů nad zemí.

Volejbal se hraje s kulatým míčem z kůže či syntetické kůže. Oficiálním hracím míčem jsou míče GALA.

Volejbal proti sobě hrají dvě šestičlenná družstva, zpravidla jednoho pohlaví. Právě v tomto ohledu je soutěž 4+2 výjimečná, neboť každý tým musí na hřišti alespoň dva zástupce každého pohlaví.

Úkolem týmu je dostat míč na zem soupeřova pole, přičemž se smí míče dotknout maximálně třikrát, žádný hráč se zároveň nesmí míče dotknout dvakrát po sobě.

V soutěži 4+2 se hraje systémem na dva vítězné sety do 25 bodů, vítězný tým musí mít převahu dvou bodů. Při stavu 1:1 na sety se pokračuje tiebreakem do 15 bodů. Bodování: 2:0 – 3 body, 2:1 – 2 body, 1:2 – 1 bod, 0:2 – 0 bodů.

V soutěži 4+2 přísluší každému týmu dva timy za set, může se hrát s liberem, střídat se smí maximálně šestkrát za set s tím, že hráč se do hry smí vrátit pouze tím, že vystřídá hráče, který ho původně střídal.

Největší spory v soutěži 4+2  vznikají zpravidla při soubojích na síti – přešlapy, sako.

Dotknout se soupeřova pole nohou (chodidlem) je dovoleno za předpokladu, že část nohy zůstane ve styku se střední čarou přímo či nad ní.

https://www.high-endrolex.com/27

Sako se píská v případě, kdy se hráč dotkne sítě, anténky, nebo síť využije jako podporu v souvislosti s hrou. Opět je tedy chybou jakýkoliv dotek se sítí.

Specifická pravidla soutěži 4+2
Družstva se stávají účastníky soutěže 4+2 založením nového týmu na webu Kladno volejbal cz, v rubrice 4+2 a podrubrice Pravidla (https://kladno.volejbal.cz/amatersky-volejbal-4-2/42-prihlasky/), dále vytvořením soupisky do daného termínu začátku soutěže, přihlášením se do dané soutěže a zaplacením startovného.

Uvedení nepravdivých údajů jako je jméno a věk může být důvodem k vyřazení ze soutěže.

Za každé družstvo smí nastoupit pouze hráči a hráčky uvedení na soupisce daného družstva. Jeden hráč může být uveden na soupisce (resp. hrát) pouze v jednom týmu.

Dopisování nových hráčů a hráček na soupisku je povoleno pouze do konce ledna (tedy ne před finálovým turnajem). Stejně tak jsou možné přestupy v rámci týmů, a to maximálně jeden přestup na jednoho hráče v jedné sezóně.