Historie

Sportovní historie kladenského volejbalu je hodně pestrá. Smeče hovoří a bloky je tlumí při střetnutích všech věkových kategorií, v amatérských i profesionálních soutěžích žen, mužů i mixovaných družstev. Během let se fandilo při utkáních na antuce i v hale, v poslední době i na písku. K vidění byla i prestižní Champions League. V týmech se představila dlouhá řada hráčů, mezi nimiž bylo i několik cizinců a také reprezentantů. Bojovalo se o vítězství v okresních i krajských soutěžích a ligách, na turnajích příchozích či při otvírání nebo na závěr volejbalové sezóny. Dvakrát se v Kladýnku slavilo vítězství nejcennější – titul mistrů republiky v nejvyšší volejbalové soutěži mužů!

Mužský volejbalový A-tým hraje v Kladně extraligu od roku 2004, kdy se do města přestěhoval základ družstva z Odoleny Vody. V sezóně 2004/05 se stal mistrem nejvyšší soutěže. Liberec první zápas finálové série vyhrál, ovšem poté Kladno klopýtlo jen jednou a finále si uzmulo pro sebe 4:2 na zápasy! Poslední duel vyhráli Kladenští doma 3:0 před návštěvou 1500 diváků! „Chci městu moc poděkovat, vytvořilo nám mistrovské podmínky,“ uvedl tehdejší trenér Jan Svoboda po rozhodujícím utkání. Mistrovská sestava 2005: Masný, Ogurčák, Holubec, Rybníček, Skladaný, Pakosta, libero Polanský – střídali Fokt a Marel.

V následujících sezónách se tým pravidelně umísťoval na předních příčkách. Po 5 letech získali muži svůj druhý titul a zaplněná kladenská sportovní hala zažila de javu. Znovu Dukla Liberec, znovu se skóre 4:2 pro Kladno a znovu poslední zápas v kladenské sportovní hale 3:0. Na Liberec působilo kouzlo malé haly, v sezoně totiž nedokázala Dukla v Kladně ani jednou vyhrát. „Byla to krásná série, která se zapíše do historie,“ prorokoval po zápase trenér Jindřich Licek. V tu chvíli ještě netušil, že o rok později přestane kladenská radnice volejbal na vrcholové úrovni podporovat a ten na čtyři roky zmizí z respektované mapy českého volejbalu. Mistrovská sestava 2010: Böhm, Sobotka, Svoboda, Linz, Fokt, Skladaný, libero Minařík – střídali Diviš, Šrámek, Barák.

Od sezóny 2011/12 hrálo A mužstvo druhou nejvyšší soutěž (1. liga). Až v sezóně 2015/16 se tým opět objevil v nejvyšší volejbalové soutěži. Prakticky okamžitě po návratu mezi elitu bojoval A-tým o medaile a v roce 2017 získal Český pohár. Vítězná sestava 2017: van Haarlem, Hietanen, Zajíček, Křesťan, Hýský, Trojan, libero Sparidans – střídali Lenc, Dillien, Syrůček a Kozak.

Společným snem všech generací volejbalistů bylo, aby se volejbal stal v Kladně sportem číslo 1 – hned po hokeji, protože ten je pro všechny sportovce a fandy ve městě náboženstvím.