Obrovský úspěch pro český volejbal, Kladno zdolalo francouzské vicemistry

Kladno volejbal cz – Nantes Rezé Métropole, CEV CUP 2023-2024

Sliby se mají plnit o Vánocích, a když Arnaud Josserand před zápasem pronesl, že se jeho svěřenci pokusí družstvo Nantes v domácím prostředí potrápit, asi si pod touto frází málokdo dokázal představit pětisetové drama, navíc s fantastickým koncem pro Orly. Již za týden se odehraje odveta, která může kladenský tým, v případě úspěchu, vystřelit do čtvrtfinále CEV Volleyball Cupu.  

„ S tímto vítězstvím jsem samozřejmě velmi spokojený, protože Nantes je kvalitní soupeř a my dokázali v tomto velmi těžkém testu obstát! Trochu jsem se bál, že pětisetový zápas proti Liberci hráčům sebral mnoho sil, ale pondělní odpoledne, díky našemu skvělému realizačnímu týmu, který klukům zajistil skvělou péči a regeneraci, a krátký ranní trénink před zápasem klukům vlily krev do žil,“ zářil po zápase francouzský trenér Arnaud Josserand. 

Duel začal asi vyrovnaněji, než každý předpokládal. Nantes sice dokázalo díky razanci smečaře Lopeze utéct domácím o dva body, ale ani Gonçalves se Seppänenem se nenechali zahanbit. Družstvo vedené Hubertem Hennem si dokázalo vypracovat náskok až při servise nahrávače Chaboissanta, pak ale Seppänen zůstal na servise stejně dlouho, a na síti kraloval Graham, který zařídil vyrovnání. Orli koncovku nakonec prováhali, bohužel neproměnili dva setbally a soupeř toho využil.  

Druhá sada byla pro francouzský celek tou nejjednodušší, domácí družstvo jako by se divilo, že soupeři dokáže konkurovat, a hrálo za hranicí rizika bez potřebné trpělivosti a klidu. Výsledkem toho bylo 12 chyb, které Orli vyprodukovali a sadu tak doslova darovali soupeři. Nutno uznat, že Francouzi občas předváděli obranné zákroky a řešení doslova z jiné dimenze a jejich volejbal publikum bavil. 

Kladno volejbal cz – Nantes Rezé Métropole, CEV CUP 2023-2024

„ Francouzská soutěž je na velmi dobré úrovni a Nantes v ní letos neprohrálo mnoho zápasů, vlastně jen jeden, takže bylo jasné, jaká síla proti nám stojí. První dva sety jsme nepředváděli žádný zázrak, scházela nám naše obvyklá agresivita. Zlomilo se to až ve třetí sadě, kdy jsme začali hrát naši hru a dominovali jsme až do konce zápasu. Výhra nás těší, i když myslím, že jsme mohli v klidu vyhrát za tři body, ale vyhrát, když prohráváte 0:2, je pro náš tým dobrá a důležitá zkušenost. Na odvetu v Nantes jsme nažhavení, jsem si jistý, že se budou chtít za včerejšek odplatu, ale my tam pojedeme s jediným cílem, a to je vyhrát,“ ocenila vydřené dva body finská opora Niklas Seppänen. 

Kladenští volejbalisté při vedení soupeře 2:0 konečně ztratili zábrany. Postupně dostali ze hřiště prvního univerzála Nevese, blokaře Da Silvu i prvního nahrávače, francouzského reprezentanta Chaboissanta, který mimochodem celý zápas ukazoval, co znamená špičkový dirigent hry. Na straně Kladna začala fungovat souhra Nevese s Platačsem , a jelikož do té doby táhli kladenskou ofenzivu zejména smečaři, bylo domácí družstvo prakticky neubránitelné. Neves taky citelně změnil svou hru takticky a z důvodů velmi solidní francouzské obrany začal dávat hodně prostoru i svým blokařům, kteří se mu za tuto šanci odvděčovali. 

Do pátého setu vrátil trenér Henno všechny hráče základní sestavy, ti už ale nenašli způsob, jak kladenské volejbalisty přehrát. Kladenský výkon v tiebreaku gradoval. Rozhodující dvoubodový náskok za stavu 12:10 zařídil svým útokem Gonçalves a neuvěřitelný obrat dokonal Platačs. Pochvalu zaslouží i Lukáš Čeketa, který zamířil na podání za stavu 14:13 a s tlakem se zkušeně popasoval. 

„ Celý první set jsme byli na stejné úrovni jako hráči soupeře, dokonce jsme získali dva setbally, které jsme ale neproměnili … A ve druhém jsme byli rozháraní na to, abychom vyhráli. Na druhou stranu, pak jsme se konečně uvolnili, vše hodili za hlavu, navíc hráči Nantes přestali hrát, a my jsme logicky vyhráli třetí, čtvrtý set a tie-break byl jednoduše fantastický,“ rozebral výkon družstva Josserand. 

V případě úspěchu v bouřlivém prostředí arény La Trocardière, která má kapacitu 4238 míst, by kladenský klub pokračoval ve čtvrtfinále CEV Volleyball Cupu i v novém roce. Jeho soupeřem by byl vítěz duelu mezi německým Dürenem, jehož barvy hájí ex-Orel Petr Špulák, a řeckými Aténami. 

„ Za týden náš čeká odveta, a to bude zkouška ohněm. Ale svému týmu věřím, od začátku přípravy jsme ušli dlouho cestu, kluci dlouhodobě dávají do svého výkonu maximum, takže s pokorou, ale i sebevědomím říkám, že do Francie pojedeme pro postup,“ slibuje znovu před Vánocemi Arnaud Josserand. 

Kladno volejbal cz – Nantes Rezé Métropole 3:2 ( 26:28, 20:25, 25:19, 25:17, 15:13 )

Sestava Kladna:

Seppӓnen, Zajíček, Platačs, Gonçalves, Graham, Neves – libero Fernández

Střídali:

Čeketa, Kyjanica 

Zápasové statistky ZDE.

Nadcházející zápasy A týmu:

16.12., 12. kolo extraligy: VK Trox Příbram – Kladno volejbal cz 

19.12., 1/8 finále CEV Volleyball Cupu: Nantes Rezé Metropole – Kladno volejbal cz 

30.12., 15. kolo extraligy: Kladno volejbal cz – VK Ostrava

6.1., 16. kolo extraligy: Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz 

13.1., 17. kolo extraligy: Kladno volejbal cz – VK Karlovarsko 

20.1., 18. kolo extraligy: Kladno volejbal cz – Black Volley Beskydy 

Kladno volejbal cz – Nantes Rezé Métropole, CEV CUP 2023-2024