Postup Lvů je zasloužený, ale bolí, přiznává Fortuník

Kladno volejbal cz

Souboj servisů vyzněl v neděli večer pro pražské Lvy. V koncovkách prvních dvou setů byli důslednější, a i když se kladenští Orli nadechovali k velkému obratu, tříbodový náskok soupeře ve čtvrtém setu už dotáhnout nedokázali. Nejvyrovnanější čtvrtfinále má tak po čtyřech zápasech vítěze. I když se trenérský matador Milan Fortuník loučí nechtěnou prohrou, je to se vztyčenou hlavou.

„Porážka bolí. S tak silným soupeřem jako Lvi jsme nedokázali hrát bez nepřesností v mezihře. To se nám hlavně dnes nepovedlo. Postup Lvů je zasloužený, ale bolí to hodně,“ uznal a s dojetím přijímal dlouhý děkovný aplaus vyprodané haly skandující jeho přezdívku Forbes loučící se trenér Fortuník. ¹

Praha vstoupila do zápasu v totožné sestavě, která vyhrála čtvrteční zápas. Domácí mohli zase konečně využít smečaře Seppänena. Lvi spoléhali na agresivní servis a hned od začátku Schouten, Pessoa i McCarthy dokázali z této činnosti bodovat. Po kladenských nepřesnostech na útoku tak Praha vedla 5:10. Orli se klasicky déle rozkoukávali, ale postupně se dostávali do tempa. Eso Platačse znamenalo snížení stavu na 13:16, další dvě přidal Petr Špulák. Až Tim Grozer na servisu dokázal skóre vyrovnat na 23:23, i díky útoku kapitána Kraffera. Napjatou koncovku rozhodli McCarthy, Pessoa, kteří zablokovali do té doby neomylného Platačse.

Kladno prohraná koncovka nezlomila. Oporu Špuláka ještě více nakopla a druhý set zahájil čtyřmi esy. Ani timeout trenéra Barriala tempo Kladna nezpomalil a díky obětavé hře v poli drželo tříbodový náskok. Platačse doplňoval na útoku Seppänen. Při podání Schoutena Platačs dvakrát útočil do outu a po esu kanadského univerzála Praha vyrovnala na 15:15. Následně si střelnici otevřel za základní čarou McCarthy a Kladno s příjmem vyloženě bojovalo. Schouten však následně útočil do outu a Jose Manuel Barrial bral za stavu 19:18 timeout. Ten je ho týmu pomohl, protože obrana třikrát zastavila na hlavním kůle Kraffera. Ten následně dostal eso a Lvi šli do vedení 20:22. To si i přes tři body střídajícího Hýského uhlídali a vyhráli i druhou sadu 23:25.

Pražský tým dostalo vybojované vedení do euforie. Trenér Fortuník vyslal na hřiště Grozera, aby posílil útok, který se trápil zejména při bodových situacích. Až nekompromisní Platačs na servise dokázal Kladno dostat do vedení 9:8. Pak se týmy přetahovaly o každý bod. Tři šikovné útoky Seppӓnena podržely Orly nad vodou, ale smečař Pessoa dvěma esy odpověděl. Kladno se od soupeře odpoutalo po dvojstřídání, když si za koncovou čáru stoupnul Grozer. Blok a dva útoky Andersena znamenaly vedení 23:19. Platačsův útok a Schoutenův out znamenaly snížení stavu na 1:2.

Čtvrtý set pokračoval ve stejném duchu. Vyprodaná hala vytvořila neuvěřitelnou kulisu a hrálo se skoro bez chyb. Byla to Praha, kdo se první dostal do výraznějšího bodového úniku za stavu 14:12 po útoku Tibitanzla. Lvi náskok navýšili po esu Schoutena a za stavu 16:20 se hrálo o vše. Útok Hýského a eso van Solkemy pomohly stav korigovat, pak Orly přišly draho vlastní nepřesnosti. Lvi si vybojovali tři matchbally a druhý proměnil symbolicky Casey Schouten, jejich nejlepší hráč.

V dresu Kladna exceloval Petr Špulák, který zasypal Prahu sedmi esy. Celkově si připsal 15 bodů a byl druhým nejvíce bodujícím hráčem po univerzálu Platačsovi. Následovali je smečaři Seppӓnen a Grozer.

Kladno volejbal cz – VK Lvi Praha 1:3 ( 32:34, 23:25, 25:20, 21:25 )

Rozhodčí: Krtička, Rychlík

Počet diváků: 1011

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Špulák, van Solkema, Seppänen, Andersen, Platačs, Kraffer, libero Kunc, Čmeľ Střídali: Hýský, Fortuník, Grozer

Hosté: Čech, Tibitanzl, Schouten, Pessoa, McCarthy, Janouch, libero Moník, Šálek Střídali: Vodička, Todua, Kollátor, Kriško

Ohlasy po utkání:

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Konec sezóny. To, že to byli vyrovnané zápasy a dramatická série, je sice hezké, ale historie se na to neptá. Znova se nám nepodařilo proklouznout do čtyřky a hrát o medaile a pro mě to je velké zklamání. Atmosféra byla skvělá a může nás mrzet, že si ji neužijeme víckrát.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Měli jsme zvládnout lépe první a druhý set. Za stavu 0:2 je fajn, že jsme se dokázali zvednout a vyhrát třetí set. Ale bohužel ve čtvrtém jsme nezvládli některé důležité výměny a kvůli tomu jsme prohráli. Soupeř postupuje zaslouženě.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Vítězství 3:1, výborný zápas, výborná atmosféra. Musím pochválit domácí fanoušky, i ty naše. Gratulace domácím k výkonu a gratulace Forbesovi k jeho trenérské kariéře. My jsme předvedli výborný týmový výkon.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Zápas byl velmi těžký. Po posledním balónu proti Brnu jsme věděli,  že série bude velmi náročná, což se potvrdilo, protože Kladno jsou bojovníci. Gratuluji jim i přesto, že jsme postoupili my. Byli neuvěřitelní.“