Lohr zůstává a bude pokračovat. Líbí se mu sportovat na úrovni

Michal Lohr na bloku

V loňské sezoně se objevil v kladenské šatně o Vánocích jako dárek mezi kladenskými volejbalisty a původně měl vypomoci pouze do konce ligového ročníku. Blokař Michal Lohr se ale s trenérem Milanem Fortuníkem už na jaře dohodl na prodloužení kontraktu a v modrobílem dresu stráví ještě minimálně rok.


V průběhu minulé sezony jste naznačoval, že budete v Kladně pouze do konce ročníku. Najednou se nacházíme na prahu toho nového a vy jste stále součástí týmu. Co se změnilo?
Původní dohoda s trenérem Fortuníkem byla do konce sezony. Tehdy v prosinci jsem šel jako náhrada za Vladimíra Mikulenku, který byl dlouhodobě zraněný. Nevědělo se, jestli a kdy se dá do pořádku. Nakonec vše dopadlo tak, jak všichni víme. Na konci sezony jsme se s koučem bavili, jestli bych měl zájem případně pokračovat dát a domluvili jsme, že budu pokračovat další rok.


Situace blokařů se pro vás vyvíjela pozitivně. Po odchodu Mikulenky vyšlo časem najevo, že tým opustí i dlouholetý kapitán Adam Zajíček. Pomohlo vám to?
Těžko říct, jestli to hrálo roli v případě rozhodování trenéra Fortuníka a vzniklá situace mu to celé usnadnila domlouvat se se mnou nebo ne. To je spíš otázka na něj. Věděl jsem, že náhrada za Zajdu bude a že přijde ještě někdo. Nakonec se kouč rozhodl touhle cestou.


V týmu jste strávil poslední třetinu loňské sezony. Co vám ukázala, že jste se rozhodl pokračovat?
Klasické klišé jako dobrá parta, která teď pokračuje. Většina hráčů tady zůstala. Noví hráči, kteří přišli, vypadají zatím super jak do kolektivu, tak herně. Tohle byl plusový bod a nebudu lhát. Líbilo se mi sportovat na úrovni.

Blokař Kladno volejbal cz Michal Lohr


Hádám, že dohodu s trenérem máte stejnou jako loni …
Přesně tak. Princip fungování bude stejný jako v minulé sezoně. Dva tréninky v týdnu a o víkendu zápasy. Z pracovních povinností nemohu volejbalu věnovat víc. Tam je to jasně dané.


Znamená to ve vašem případě i daleké venkovní zápasy na Moravě a ve Slezsku?
Ano. Zápasy jsou samozřejmostí, když nebude nějaký vážný důvod typu zranění nebo nemoci. Počítám s tím, že si budu muset brát i pár dní dovolené.


Role, kterou máte v týmu, sedí oběma stranám?
Bude stejná jako loni. Určitě nemám ambice být první nebo druhý blokař. V současnosti to není téma. Čistě budu hrát jako záskok, když by se někomu něco stalo.


S jakými ambicemi jdete do sezony?
Co se týče týmu, tak tam je to jasné. Play-off je povinnost a pak se dostat co nejdál. To samé i v poháru. Vypadá to, že současně postavený kádr má vyšší ambice než loni. Ty by měly být nejvyšší, ale tak to budou mít i ostatní.


Co na to říkali doma, že jste se rozhodl pokračovat?
Rozhodnutí bylo celkem rychlé. Samozřejmě jsem se o tom bavil s manželkou a shodli jsme se, že to je dobrá cesta, ale zvládneme. Bude to sice náročné, ale uvidíme.


Hrálo roli i fakt, že Kladno je od Prahy blízko?
Kdyby mě oslovila Ostrava, tak to není téma. Že je Kladno blízko od Prahy, tak to je další plus. Kdyby to bylo cokoliv dál, tak by to asi ani nešlo. 

Eagles Kladno – Michal Lohr

Prvotřídní senzace na písku. Kladno ovládlo MČR klubů

Beachvolejbalový tým Kladno volejbal cz

Kladno slaví mistrovský titul. V areálu na Pankráci se o víkendu konal pátý ročník domácího šampionátu beachvolejbalových oddílů a v neděli odjížděl s nečekanou a překvapivou trofejí kladenský tým namixovaný z bývalých osvědčených reprezentantů i ze záskoku na poslední chvíli z mužského A-týmu. Cestou si připsali i skalp nedávných olympijských her v japonském Tokiu.

Základní cíl předčili o parník. Z původních ambicí postoupit alespoň do nedělních bojů o medaile se následně vyklubal senzační a překvapivý titul. „ Vše ostatní bylo nad plán. Moc jsme nevěděli, co od toho čekat,“ zářila kapitánka Eliška Davidová. Přitom ještě před turnajem měla společně s bratrem Jakubem plno starosti, aby dala dohromady celý tým. Na poslední chvíli sháněli jednu hráčku a jednoho hráče a pouze ve čtvrtek měli všichni dohromady seznamovací trénink.

Zaskakujícím mužem se stal blokař mužského extralivého týmu Lukáš Kyjanica, který v týmu nahradil původně nominovaného Jiřího Kraffera. Ten však absentoval kvůli potížím s ramenem. Slovenský reprezentant v klasickém volejbale se ale ukázal jako adekvátní náhrada. Plážovému volejbalu se věnoval hlavně přes léto, bral ho jako doplněk. Na účast kývl už dva týdny před turnajem, nicméně až tři dny při přípravném zápase v Příbrami se dozvěděl, že se hrálo právě o uplynulém víkendu 11.-12. září. Nicméně rychlý přechod z haly na písek zvládl dokonale a pomohl týmu k titulu.

foto: Václav Kohelka

Celkem osm týmů bylo rozděleno do dvou skupiny po čtyřech, v nichž se hrálo systémem, že se proti sobě utkaly dva mužské páry a vedle dvě ženské dvojice. Vítězství přineslo týmu bod. V případě průběžného remízového stavu 2:2 následoval rozhodující mix, do kterého mohly oddíly poslat jakoukoliv ženu i muže. „Když jsem viděla rozlosování skupin, tak jsem tušila, že je reálné postoupit do neděle,“ komentovala Davidová a její předtucha ji vyšla. Kladno obsadilo v základní skupině druhé místo a mohlo se těšit na semifinále.

Sourozenci vládli v tie-breacích

V něm narazili na vítěze protější skupiny ze Strahova a o vítězi musel rozhodnout až závěrečný velmi napínavý mix. Utkání dospělo až do tie-breaku, který Eliška po boku bratra urvala nejtěsnějším rozdílem 16:14. „Hrálo se výborně. Máme pár turnajů za sebou. Věděli jsme, co a jak,“ těšilo vůdkyni kladenského týmu. Soupeř měl přitom na soupisce i účastníky olympijského turnaje v Tokiu Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera, byť každý hrál s jiným spoluhráčem.

Ve finále se pak opakoval duel ze základní skupiny a Kladno vrátilo porážku Beachvolejbalové škole Praha, když se podobně jako v semifinále muselo rozhodovat až v závěrečném mixu. S postupem času se ukazovala sourozenecká souhra a dotáhla zápas o titul do vítězného konce. „Hodně dělala psychika, že jsme s bratrem sehraní a cítili jsme se v pohodě. Na turnaji jsme odehráli už dva vítězné zápasy a finále pro nás skončilo největší výhrou. Na druhé straně hrála nervozita, protože nás v sobotu porazili,“ řekla Eliška Davidová. V minulosti společně s bratrem ovládla například akademický šampionát.

foto: Václav Kohelka

Trumfy k prvenství

K celkovému vítězství v turnaji vedl ale jeden žolík v podobě druhého ženského páru. Michaela Bláhová s Kateřinou Novákou vyhrály všechny své zápasy a to i za stavu, kdy musely, aby odvrátily případnou porážku celého týmu. „Bez nich bychom se nedostaly ani na finále,“ prohlásila Davidová a byla potěšena prací kompletního týmu, který se navzájem povzbuzoval v průběhu víkendu.

foto: Václav Kohelka

Další překvapivý tah přišel ve finále, kdy si Gála po těžkém mixu odpočinul. Místo sebe nechal hrát Davida a nastoupil po boku Kyjanici. Krok se ukázal jako správný, neboť z toho bylo vedení 2:0 na zápasy, které pak Kladno dokonalo v závěrečném mixu a mohlo slavit nečekaný a o to víc překvapivý triumf. Eliška Davidová se tak mohla po pěti letech radovat z celkového triumfu. Tehdy ještě pod hlavičkou Vavřince, nyní už za Kladno volejbal cz.

foto: Václav Kohelka

Výsledky Kladno volejbal cz

Základní skupina

Kladno volejbal cz – PBT Střešovice 4:1
Kladno volejbal cz – BC Ládví 4:1
Kladno volejbal cz – BVŠP 2:3

Semifinále

Kladno volejbal cz – BC Strahov 3:2

Finále

Kladno volejbal cz – BVŠP 3:2

Sestava Kladna
Jakub Gála, Jan Štefko, Martin David, Lukáš Kyjanica, Eliška Davidová, Michaela Bláhová, Kateřina Nováková, Lucie Vinecká, Miroslava Lišková

Je to pro mě úžasná a vzrušující výzva, říká van Solkema

Gijs van Solkema – nahrávač Kladno volejbal cz

Jako jediný z cizinců trénuje s Kladnem od začátku letní přípravy. Na jejím startu si však musel Nizozemec Gijs van Solkema projít karanténou. Nicméně se už pomalu zabydluje, do tréninkového procesu se zapojil nad očekávání dobře. Do týmu nejen perfektně zapadl, ale také se pilně připravuje na nadcházející sezonu. Nový první nahrávač v rozhovoru přiznal, že o přestupu mezi Orly rozhodly jednak ambice týmu, ale také pozitivní ohlasy od krajana Daana van Harlema či Američana Matta Westa.


Stihl jste se už na něco podívat ve městě?
Ještě ne. Byl jsem zatím v Praze s Forbesem (Ondřej Fortuník) a jeho ženou Lucku. Společně mi ukázali okolí Prahy. Je to krásné úžasné město. Kladno jsem si byl spíš hlavně projít a projet a podívat se po supermarketech. Nikde jinde jsem zatím nebyl kromě posilovny BIOS.

Proč jste si vybral právě Kladno?
Líbila se mi nabídka od Kladna, protože klub má ambice hrát a umístit se vysoko v této sezoně. Pro mě se jedná o velmi pěkné cíle, protože v předchozím působišti, kdy jsem hrál v německém Lüneburgu, jsme měli dobrý tým, ale vždy jsme byli o kousek pozadu za nejlepšími – třetí, čtvrtí, nebo pátí. Od Kladna cítím, že má touhu hrát na špici, což se mi zamlouvá. Taky chci vidět a poznat novou ligu. 


Určitě jste zvažoval i jiné nabídky. Co rozhodlo pro Kladno?
Slyšel jsem dobré ohlasy. Klub je dobře organizovaný. Od té doby, co jsem tady, je všechno v pořádku. Znal jsem některé hráče, které tady hráli, jako jsou Daan van Harlem a trochu Matta Westa. Slyšel jsem nějaké historky a příběhy od těch dvou. Oba byli velmi pozitivní ohledně klubu a věcí okolo. Myslím si, že můžu být důležitou částí týmu. Pokusím se být lídrem a pomoci klukům dosáhnout jejich určité úrovně. Řekl bych, že v Kladně je pro mě příležitost něčeho tady dosáhnout.   


Jak moc jste se s nimi bavil o Kladně?
S Daanem moc ne, spíš s Mattem. Od obou jsem ale slyšel spoustu pozitivních věcí na kladenský tým. Vím, že Daan byl tady hodně populární a co vím, tak jeho růžový dres ze speciálního zápasu Movember byl vydražen jako jeden z nejcennějších. Doufám, že až mě uvidí místní fanoušci, jak hraju, takže budeme všichni společně nadšení, že budeme moci strávit společně příjemné chvíle.   


Bojíte se toho, že vás s ním budou místní fanoušci srovnávat?
Doufám, že ne. Přeci jenom jsem od něj trošku odlišný a hlavně výrazně mladší než Daan. Myslím, že se jedná o velmi milého člověka. Snad ale lidé nebudou srovnávat mě s ním, a že mi dají šanci trochu mě poznat. Myslím, že jsem pozitivní člověk. 


Jaká máte očekávání od angažmá v Kladně?
Jsou taková, že máme velmi dobrý tým. Máme v něm spoustu dobrých hráčů ze zahraničí, jako jsou například smečař Niklas Seppänen z Finska nebo teď nově příchozí David Hancock z USA, takže si myslím, že náš tým bude dobrý. Dále očekávám, že i liga bude vzrušující, protože má mnoho týmů na velmi dobré úrovni, z čeho určitě vzejde i mnoho vzrušujících a napínavých zápasů. Doufám, že jich co nejvíce rozhodneme v náš prospěch, abychom následně vyhráli co nejvíce utkání. Troufám si tvrdit, že UNIQA extraliga bude letos hodně zajímavá a že budeme mít velmi zábavný tým pro fanoušky a že jim předvedeme kvalitní hru.


V týmu budete plnit roli prvního nahrávače. Jak se na ní těšíte?
Doufám, že to bude zábava. Jak jsem říkal, je to pro mě velká příležitost být lídrem a pomoci ostatním. Dodávat jistotu a klid do hry. Pozice prvního nahrávače je zásadní pro tým, protože děláte mnoho rozhodnutí, které mají vliv na průběh hry. To je pro mě úžasná a vzrušující výzva.


Jaké si dáváte cíle do sezony?
Pro mě je důležité pomoci týmu hrát, jak nejlépe umím. Pokoušet se vytvářet co nejlepší strategii pro tým. Pomoci každému, jak jen to bude možné. Dále pomoci spoluhráčům v tréninku, abychom společně byli lepší, hráli nejlépe, jak umíme a užili si každý moment.  


Kladno v létě celkem přebudovalo kádr. Letos v něm bude oproti loňsku hodně cizinců. Co říkáte na tento mix?
Myslím si, že to je dobře pro úroveň týmu. V Kladně působí mnoho dobrých hráčů z Česka, jako Jiří Kraffer, Tomáš Hýský nebo Tomáš Kunc. Ještě jsem neviděl hrát ostatní cizince, ale troufám si tvrdit, že můžeme dodat týmu zkušenosti ze zahraniční a posunout ho na vyšší úroveň. Přeci jenom v kádru je mnoho hráčů, kteří si prošli, nebo nyní působí v národním týmu. Bude to velmi zábavné, protože se v šatně sejde najednou mnoho odlišných národních kultur. Například pro mě bude ta lotyšská hodně neznámá. Už dříve jsem hrál s několika Finy nebo Američany a vždy jsme zažili zábavnou spolupráci. Češi se ukazují jako příjemní lidé.


Jak se těšíte na kladenské fanoušky?
Viděl jsem videa z velkých pohárových utkání, když tady hrál Daan. Kladno hrálo finále a hala byla vyprodaná. Bylo to úžasné, stejně jako fanoušci. Doufám, že budeme hrát spoustu takových zápasů i teď. Hrát před nimi bude úžasné. V předchozím působišti jsme měli taky výborné fanoušci a rád jsem před nimi hrával.

Kvalitní příprava v Odoleně Vodě. Orli skončili druzí

Gijs van Solkema útočí na přípravném turnaji.

Kladenští volejbalisté se o víkendu představili na turnaji O pohár starostky města Odolena Voda. Z klání čtyř týmů, kde mimo Orlů a pořádajícího týmu startovali také pražští Lvi s Ústím nad Labem, skončilo Kladno na druhém místě. O vítězi rozhodl až poslední souboj v neděli večer, kdy se z výhry a celkového triumfu radovali domácí. Tři kvalitní zápasy ale ukázaly na čem zapracovat do sezony.

Přání trenérů se splnilo. Jejich záměrem bylo odehrát o uplynulém víkendu tři kvalitní utkání v Odeleně Vodě a odhalit tak, na čem ještě zapracovat. Podle asistenta trenéra Tomáše Samselyho sehráli Orli slušné zápasy. V nich bylo sice dost chyb, našel ale také mnoho pozitivních věcí.

„Líbilo se mi hlavně nasazení a souhra s nahrávačem,“ těšilo Samselyho. Příchod Nizozemce Gijse van Solkemy se ukazuje jako parádní a vše nasvědčuje tomu, že mladý Holanďan zapadl do týmu dokonale a to i po lidské stránce. Totéž se dá říci i o blokaři Petru Špulákovi nebo univerzálovi Pavlu Gottesmanovi, který roste každým zápasem a pomalu, ale jistě se zabydluje v A-týmu.

„Jasně, byly tam i nepřesnosti, ale na tom se časem zapracuje na tréninku. V prvním zápase s Prahou jsme udělali dost chyb na servisu, postupně se to ale zlepšovalo a stejně tak na přihrávce. Stále je na čem makat,“ upozorňoval Samsely na největší mezery ve hře. Zkažených podání zejména v duelu se Lvy bylo opravdu hodně. Dalšími prvky, na které se v nejbližší době budou Orli zaměřovat, jsou obrana na síti a hra v poli, které je podle asistenta trenéra aktuálně nejvíce trápí.

Důrazným varováním jsou pak velké výpadky v utkáních, které v konečném důsledku znamenají ztrátu setu s obrovským rozdílem. Jasně se projevily v duelech se Lvy i Ústím, kde v obou případech brali soupeři sadu o devět respektive jedenáct bodů. „Tohle musíme zvládnout v přípravných utkáních lépe. Přeci jen “na ostro“ bude tlak větší a musíme se s tím poprat. Přizpůsobíme tomu tréninky a věřím, že to bude fungovat. Na hráčích je vidět chuť s tím něco udělat a zlepšovat se,“ uzavřel Samsely. Orly už ve středu mají v plánu další předsezónní střetnutí v Příbrami. Doma se poté představí 17. září proti Českým Budějovicím.

Turnaj v Odoleně Vodě

Kladno – Praha 3:2 (23, -20, 24, – 14, 12)
Kladno – Ústí 3:1 (23, -16, 15, 17)
Kladno – Odolena Voda 1:3 (-21, 24, -17, -22)

První test čeká Orly na jihu Čech

První přípravné utkání čeká Orly v Českých Budějovicích

Na konci srpna odstartují kladenští volejbalisté sérii přípravných zápasů, které je otestují před začátkem UNIQA extraligy. První test je naplánován na úterý na půdě vicemistra. K duelu v Českých Budějovicích odcestují Orli v menším počtu a hrát budou pouze hráči A-týmu, kteří jsou aktuálně k dispozici. Podle asistenta trenéra Tomáše Samselyho se ale nejedná o žádný větší problém.


Od začátku letní přípravy trénují hráči, kterých se netýkají reprezentační povinnosti. Minulý týden se k týmu připojil slovenský blokař Lukáš Kyjanica, jenž by se měl taky zapojit do úvodního duelu v Českých Budějovicích. Z mladších volejbalistů se zapojí pouze Gottesman. Nikdo jiný. „Bereme situaci tak, že hráčů bude hrát méně, ale o to více si zahrají a dostanou se k míči. Nevidím v tom žádný větší problém,“ konstatuje slovenský asistent trenéra Tomáš Samsely.


K prvnímu předsezonnímu utkání odcestuje nekompletní sestava bez možnosti střídat na některých postech. Úvodní duel na jihu Čech by měl trenérskému tandemu Fortuník-Samsely věci, na kterých ještě zapracovat. „Do tohoto duelu si jdeme vyzkoušet, jak budeme přihrávat, spolupráci na hřišti s nahrávačem, jak jsme na tom v obraně, na bloku a při dalších základních věcech. „Hlavně bychom se chtěli soustředit na útok po obraně alias bodové míče a uvidíme co přihrávka v trojce,“ poodkrývá Samsely plány na duel s Českými Budějovicemi.


Zatímco pro Orly se bude jednat o první přípravný test, tak Jihočeši už jeden absolvovali. Minulý týden se rozešli smírně s pražskými Lvy 2:2, kdy v netradičním formátu zápasu hrály naostro pouze dva sety, další dva sloužily k modelování konkrétních situací v průběhu utkání.

Předpokládána sestava Kladna

Hýský, van Solkema, Špulák, Kyjanica, Kunc, Kraffer, Vostárek, Lohr, Fortuník, Gottesman

Orli nahrávali hymnu i natáčeli klip. Fanoušci se dočkají na podzim

Kladenští volejbalisté nahrávají hymnu s Jary Tauberem

Probíhající letní přípravu si kladenští volejbalisté zpestřili návštěvou nahrávacího studia. Společně s muzikantem Jarym Tauberem totiž nazpívali týmovou hymnu, která bude zveřejněna na podzim. Hráči se postarali o refrén. Fanoušci si ji poprvé budou moci poslechnout na prvním domácím utkání nového ročníku UNIQA extraligy, kdy se Orli v sobotu 2. října postaví proti pražským Lvům.

V pauze mezi sezonami dostal muzikant Jaroslav Tauber alias Jary Tauber od majitele kladenského volejbalového klubu Milana Fortuníka úkol a ten nyní splnil. Šestadvacetiletý hudebník napsal text a složil hudbu. Refrén „Kladno, Kladno, milujeme volejbal. Kladno, Kladno, soupeř to radši vzdal … “ měl v hlavě už při cestě z úvodní schůzky. Zbytek byl hotový za dva dny a dolaďovaly se detaily.

„Říkal jsem si, že do textu dám něco, co je typické pro Kladno, takže ocel. Musí tam zaznít i název týmu a tak, že by měl stát společně a poslouchat rady trenéra. Na tohle téma se píše dobře, když ví, o čem má psát,“ uvedl Tauber k nové písni, která přeci jenom vybočuje z jeho repertoáru, neboť doposud psal hlavně, o životě, milostných vztazích a ženách.

Hráči nahrávání zvládli

Od klubu také dostal zadání, ať se jedná o rockovou melodii. „Ani by mě nenapadlo naspat nějakou dechovku. Rocková hudba má k lidem nejblíže,“ podotýká kladenský muzikant. Za sebou má už také nahrávání s hráči A-týmu, pro které se jednalo o premiérovou zkušenost, co se týče návštěvy hudebního studia a na některých to bylo znát. „Každý, kdo přijde poprvé do studia, tak kouká okolo a neví, co se děje. Kluci zvládli nahrávání suprově, práci nezdržovali a měli ji hned hotovou. Až skončí se sportem, tak by se tím mohli klidně i živit,“ žertoval následně Tauber.

Jedním ze šestice hráčů, kteří se natáčení zúčastnili, byl i nejmladší člen A-týmu Pavel Gottesman, na kterém byla počáteční nervozita hodně znát. „Vzhledem k tomu, že jsem celkem stydlivý, tak to pro mě moc příjemné nebylo, když na mě ve studiu všichni koukali. Jinak ale vše proběhlo v pohodě,“ řekl 16letý volejbalista k dění v nahrávacím studiu. Jeho samotného přitom paradoxně bavilo víc nahrávání hudby ve studiu než následně natáčení videomateriálu do očekávaného oficiálního klipu.

I Gottesmanovi se myšlenka ohledně klubové skladby a všeho okolo jinak zamlouvala. „Udělat týmovou hymnu je určitě dobrý nápad, líbí se mi. Akorát se bojím věty v textu, jak všechny porazíme 3:0, tak aby to byla pravda,“ vyslovil nahlas své obavy mladý univerzál.

Nahrávka i klip by měli být hotové do konce srpna, nicméně ke zveřejnění dojde až v průběhu záři či na začátku sezony. Fanoušci si novou hymnu poprvé vyslechnou v sobotu 2. října při prvním domácím zápase UNIQA extraligy, kdy Kladno bude hostit pražské Lvy a možná u toho bude i Tauber. „ Pokud dostanu pozvání, tak určitě rád dorazím a udělám si na to i čas,“ prohlásil kladenský muzikant.

Orli odstartovali přípravu, většina cizinců teprve přilétne

Dvouměsíční oddych od volejbalu skončil, začíná se dřít. Už tři týdny jsou kladenští Orli v plném zápřahu pod vedením kondičního trenéra Matyáše Myškovského. Jeho svěřenci mají za sebou teprve třetinu nachystaných dávek. Letošní letní příprava přinese, stejně jako každá jiná, krev, pot a slzy. Nyní bude mít devět týdnů a poté se plynně přejde už na start UNIQA extraligy.

Stejně jako loni se v týdnu na přelomu července a srpna slétli Orli, aby zahájili letní přípravu. Tentokrát ovšem s jistou drobnou změnou. Na startu devítitýdenního tréninkového maratónu se sešli pouze mladší hráči. Starší a zkušenější měli ještě týden volna navíc a připojili se později. „U juniorů a kadetů jsme tento způsob zvolili především z důvodu ‘přípravy před přípravou‘. Chceme si omrknout, jak se budou orientovat v konkrétním tréninku, a následně se rozhodneme, zda budou mít nějaké úlevy nebo změny,“ objasňuje jednu z novinek letošní přípravy kondiční kouč Myškovský.

Orli budou i letos využívat především Městský stadion Sletiště, dále posilovnu BIOS a tréninky je čekají samozřejmě i v Kladenské sportovní hale. Devět týdnů bude rozděleno do tří cyklů. Každý z nich bude mít jinou náplň a systém tréninků. „V prvním se budeme věnovat hodně objemu práce a atletické přípravě, kombinované s kvalitní regenerací a nastavení systému před-rehabilitace,“ odtajnil Myškovský první třetinu letní přípravy, která se už chýlí ke konci.

Od poloviny srpna se přejde na hybrid mezi kondiční a volejbalovou přípravou, kdy odpadne atletika, přibude volejbal a přípravné zápasy a turnaje. Poslední část bude věnována ladění formy a především kvalitě, rychlosti a herním dovednostem. Volejbalisté naopak přijdou o jeden z klasických vrcholů letní přípravy, kdy místo tradičního cyklovýletu dorazí na Křivoklát Písku auty. Mladší kategorie, které tou dobou budou míst soustředění, se však mohou opět těšit na setkání s hráči A-týmu.

Změny pouze v detailech

Kondiční trenér kladenských volejbalistů oproti loňsku nic zásadního nepřichystal. Podle jeho slov se minulá příprava ukázala jako kvalitní a do extraligy vstoupilo Kladno slušnými výkony. Nebýt koronavirové karantény a následného přerušení nejvyšší soutěže, měla by forma Orlů jistě vzestupnou tendenci.

Nicméně pár detailů se letos objeví poprvé. „Mírně se bude měnit skladba jednotlivých tréninků a větší diverzifikace jednotlivých prvků jak podle postů, tak věku. K dispozici bude více techniky a metod, které nám pomohou k objektivnějšímu mapování tréninkové zátěže, a následně i vyhodnocování kvality regenerace,“ vysvětluje kondiční kouč Orlů.

Zřejmě největší změnou tak bude systém mapování kvality regenerace a subjektivního pocitu hráčů. „Máme vypracovaný soubor, který budou hráči pravidelně vyplňovat a stejně tak každý den reportovat o svých pocitech. Z těchto informací se dozvíme, jak kvalitní mají hráči regeneraci, zda pro ni děláme vše my i oni a v neposlední řadě, jak míra jejich únavy koresponduje s námi předpokládanou,“ upřesňuje Myškovský.

Sekundární jazykový výzva

Jeho úkolem pak následně bude všechno vyhodnotit, a následně upravit typ/frekvenci nebo skladbu tréninků a regenerace k co nejlepší optimalizaci tréninkového procesu. Dále se bude využívat systém, který nejen při tréninku, ale i zápase změří počet a kvalitu všech výskoků každého jednotlivce.

Sekundární výzvou bude pro Myškovského procvičení angličtiny, neboť oproti loňsku bude v kladenském kádru hned čtveřice cizinců a tak vše bude muset vysvětlovat jinak než pouze v mateřském jazyce.

„Beru to i částečně jako výzvu na zdokonalení profesní angličtiny, nicméně předloni s tím nebyl problém, a věřím, že nebude ani letos. Samozřejmě pokud vysvětluji něco z oblasti fyziologie či se snažím popisovat jednotlivá cvičení, mám v českém jazyce poněkud širší slovní zásobu,“ podotýká Myškovský. On sám už se se všemi zahraničními hráči zkontaktoval a podle zpráv vše nasvědčuje tomu, že spolupráce bude bezproblémová.

UNIQA Extraliga zná svůj rozpis. Kladno začne v Ústí

Nejvyšší volejbalová soutěž mužů odhalila jízdní řád pro ročník 2021/2022. Kladno začne nadcházející sezónu UNIQA extraligy na svatého Václava v Ústí, doma se poprvé představí v dalším kole, kdy přivítá pražské Lvy. Základní část začne 28. září a skončí 12. března 2022. Domácí zápasy budou hrát Orli vždy v sobotu od 18 hodin. Na podzim se ale můžou některé zápasy přesunout na jiný den.

Nový ročník UNIQA extraligy začne netradičně v úterý o státní svátek svatého Václava pouhých devět dní po skončení mistrovství Evropy. Následně už se najede na klasický víkendový režim, kdy se bude hrát vždy jedno kolo týdně. „Některé týmy mají stejné problémy jako my, tedy že jim přijedou hráči z národních týmů až těsně před startem soutěže. Je to vždy složité, protože není jasné, jak které družstvo posílí a jak si hráči sednou,“ podotýká majitel a trenér kladenského týmu Milan Fortuník.

Jeho svěřenci začnou nový ročník 28. září v severočeském Ústí, které hodně posílilo před startem nadcházející sezóny a navíc se těší i na start na evropské scéně. „Kádr se tam hodně obměnil. Je tam nová útočná osa nahrávač-univerzál, tak to bude nesmírně zajímavé utkání,“ říká Fortuník k zahajovacímu utkání.

Poprvé doma s Prahou

O prvním říjnovém víkendu je pak čeká domácí premiéra s ambiciózními pražskými Lvy. „Očekávám, že budou velmi silným soupeřem. Je to jeden z adeptů na nejvyšší příčky v extralize. Start je to těžký, ale všichni si přejeme, aby se jednak hrálo a aby to bylo s diváky,“ dodává kladenský šéf.

Kladno bude hrát domácí zápasy stejně jako v předchozích letech. Jejich začátky jsou naplánovány vždy na sobotní 18. hodinu. Ohledně rozpisu ale může dojít ještě k drobným přesunům na pátek, nebo neděli. „Na podzim máme velké problémy s halou, protože jsou v ní akce bojovníků SKS arény, do toho taneční soutěže a aerobic. Z tohoto důvodu musíme některá utkání variovat. Zatím čekáme na schválení od soupeřů,“ vysvětluje Fortuník. Další změny mohou nastat díky zájmu České televize a její zařazení Orlů v domácím prostředí do televizního vysílání. V tomto případě by se pak hrálo v pondělí večer. O všech změnách termínů se fanoušci dozvědí s předstihem na webových stránkách.

1. kolo – 28. září

Liberec – České Budějovice          
Odolena Voda – Karlovarsko       
Příbram – Brno
Ústí nad Labem – Kladno            
Lvi – Ostrava      
Zlín – Beskydy

2. kolo – 2. října

Č. Budějovice – Beskydy
Ostrava – Zlín
Kladno – Lvi
Brno – Ústí nad Labem
Odolena Voda – Příbram
Karlovarsko – Liberec

Zápasy Kladna

28.9.2021           17:00     Ústí nad Labem – Kladno                             
2.10.2021           18:00     Kladno  – Lvi      
9.10.2021           17:00     Zlín         – Kladno                            
16.10.2021         18:00     Kladno  – Beskydy                          
23.10.2021         17:00     Ostrava – Kladno
30.10.2021         17:00     České Budějovice – Kladno                         
5.11.2021           18:00     Kladno  – Brno                 
13.11.2021         17:00     Odolena Voda – Kladno                
21.11.2021         18:00     Kladno – Liberec              
27.11.2021         17:00     Karlovarsko – Kladno
3.12.2021           18:00     Kladno – Příbram                            
11.12.2021         18:00     Kladno – Ústí nad Labem                             
18.12.2021         17:00     Lvi – Kladno                      
8.1.2022              18:00     Kladno – Zlín                     
15.1.2022           17:00     Beskydy – Kladno
22.1.2022           18:00     Kladno – Ostrava                            
29.1.2022           18:00     Kladno – České Budějovice          
5.2.2022              17:00     Brno – Kladno                   
12.2.2022           18:00     Kladno – Odolena Voda                
26.2.2022           17:00     Liberec  – Kladno
5.3.2022              18:00     Kladno – Karlovarsko                     
12.3.2022           17:00     Příbram – Kladno

Potřeboval jsem změnu, říká nová posila Špulák

Petr Špulák přichází do Kladna

V devatenácti letech zažil první volejbalový velký přestup. Bez dvou centimetrů dvoumetrový blokař Petr Špulák přichází do Kladna z pražských Lvů. Modrobílý dres bude oblékat minimálně další tři roky. Talentovaný hráč, který si na jaře vyzkoušel i reprezentační kemp, zaujme uvolněné místo po odcházejícím kapitánovi Adamu Zajíčkovi. Za jeho přímého nástupce se však nepovažuje.

Kapitán národního týmu do 20 let v posledním domácím šampionátu nedostával v pražských Lvech moc šancí při zápasech UNIQA extraligy a tak se rozhodl pro přestup. Vybral si Kladno a podle svých slov, bylo na čase. „Přišel jsem sem, abych dostal více příležitostí, herně se vyhrál. Navíc jsem potřeboval změnu klubu, prostředí, trenérů i hráčů, proto jsem přestoupil. Ve Lvech jsem byl pět let a už tam nebylo to, co bývávalo,“ komentuje svůj krok 19letý Špulák.

Petr Špulák

Ačkoliv dostával v Praze méně příležitostí, než by očekával, dostal se do širšího výběru národního týmu vedeného Jiřím Novákem. Na jarním kempu se potkal i s odcházejícím kapitánem Adamem Zajíčkem, jehož vystřídá na postu blokaře. Za jeho nástupce se ale nepovažuje. „Určitě ne! Zajda je zkušený hráč, rozhodně lepší. Měl jsem se od něj hodně co učit,“ přiznává téměř dvoumetrový volejbalista. Při společné debatě samozřejmě přišla řeč i na Kladno. „Ptal jsem se ho, jak to tady chodí, jak probíhají tréninky a něco mi k nim řekl. Nicméně uvidím sám, až nastoupím do přípravy a začnu pořádně trénovat s týmem,“ říká nový blokař kladenského týmu.

K jeho smůle to bude už od začátku letní přípravy, protože ho reprezentační kouč vyškrtl ze seznamu pro mistrovství Evropy po zúžení kádru. „Kromě trenéra Fortuníka jsem se s nikým jiným nebavil, možná ještě s Lukášem Kyjanicou po telefonu, ale to je tak všechno,“ konstatuje Špulák. Další spoluhráče bude moci poznat už na přelomu července a srpna, kdy A-týmu odstartuje předsezónní tréninkový maratón, který skončí až na konci září. „Těším se na novou sezónu, nové a jiné prostředí,“ uzavírá mladý reprezentant.

Petr Špulák

Šikula ze zámoří míří mezi Orly

Dave Hancock s č.16 bude novým hráčem Kladno volejbal cz

Řadu letních posil volejbalového Kladna rozšíří další cizinec. Modrobílý dres Orlů bude v následující sezóně oblékat akvizice, která přiletěla až z druhé strany velké louže. Pětadvacetiletý Američan David Hancock si už vyzkoušel téměř všechny pozice. Tady ale bude působit zejména jako alternativa na bloku nebo pozici univerzála.

Pro Hancocka se bude jednat o druhé zahraniční angažmá. Do Kladna totiž nepřichází přímo ze Spojených států, ale z druholigového německého Bliesenu, kde strávil uplynulé dva roky. Před tím působil v rodné zemi, kde v Indianě vystudoval univerzitu Purdue v oboru průmyslové inženýrství s analytickými zkušenostmi a tyto dovednosti chce uplatnit v týmovém prostředí.

Všestranný hráč David Hancock

„David k nám přichází za příznivých podmínek, pro nás se jedná o zajímavý nákup. Je to hráč, který alternuje na více pozicích. Zkoušel blokaře, ale i smečaře a univerzála a my ho s tím do kádru bereme,“ říká k čerstvému podpisu s americkým šikulou majitel a trenér kladenského týmu Milan Fortuník.

Hancocka přitom viděl pouze na videu, nicméně i tak se rozhodl se svým realizačním týmem ho přijmout. „Líbil se nám, tak jsme se ho vzali. Z minulosti už takhle máme dobrou zkušenost s Mattem Westem,“ připomíná Fortuník čtyři roky starou paralelu, kdy tehdy rovněž přibral do kádru mladého neznámého Američana a risk se mu vyplatil. Kladno v následující sezóně skončilo až ve finále a podobné mety by rádo dosáhlo i v nadcházejícím ligovém ročníku.

Nová posila Orlů – Dave Hancock

David Hancock (USA)
25 let
Výška: 200 cm
Smeč: 353 cm
Blok: 335 cm

Předchozí působiště
2014 – 2018 Univerzita Purdue (Indiana/USA)
2018 – 2019 Chicago Icemens (USA)
2019 – 2021 Bliesen (Německo)