S úspěchy jsem spokojený. Časem musíme mít mládežnické extraligy, říká šéf klubu

Milan Fortuník, trenér Kladno volejbal cz

Uplynulý ročník se po omezeních způsobených pandemií Covid19 odehrál celý, to byla skvělá zpráva pro hráče, partnery klubu i fanoušky, a především pro holky a kluky v mládežnických kategoriích. Blýskli se zejména starší žáci, kteří se stali mistry republiky a v Českém poháru vybojovali druhé místo. Nicméně během sezony se objevila i řada otázek. Jak s ekonomikou klubu zahýbají zvyšující se ceny energií či pohonných hmot, jaká je situace ohledně partnerů? Na to vše odpovídal Milan Fortuník ve druhé části rozhovoru.

Sezona se povedla i z marketingového hlediska. Ať už se jednalo o mikulášský zápas, utkání pro Ukrajinu nebo další marketingové akce. Vrátilo se vše do stavu jako před covidem?

Ještě úplně ne. Byli jsme zvyklí, že jsme na každé utkání v základní části připravili nějakou akci pro diváky. To se teď občas nepovedlo. Věřím, že od příští sezony to bude lepší. Snad se nevrátí covidová vlna. Moc si přeji, aby skončil konflikt na Ukrajině. Jsem rád, že fanoušci znovu mohli přijít do haly. Některé akce se skvěle povedly, musím vyzdvihnout právě tu na podporu Ukrajiny, protože jsme vybraly neuvěřitelnou částku okolo 150 tisíc korun. Myslím si, že pro náš sport, který není číslo jedna v republice a pro náš klub, který působí ve městě s velkou hokejovou tradicí, je to super počin. Děkujeme za to naším skvělým fanouškům. Stále platí, že jejich podpora je úžasná, a to i poté, co jsme v play-off vypadli se Lvy.

Jak se na konečné umístění dívají sponzoři a partneři?

Ohlasy od partnerů a od zástupců města jsou vesměs kladné. V hodnoceních zaznívá, že jsme si nechali utéct velkou šanci uhrát výborný výsledek, což cítíme všichni v klubu. Liga jde pořád nahoru a je čím dál tím vyrovnanější, to je dobře. Ohlasy na naši hru, jak se tým prezentoval, že se podařilo udržet kádr, na naše vystupování, vše bylo víceméně v pořádku. Podpora fanoušků byla obrovská. Byli spokojení s tím, jak jsme především po vánoční přestávce a v play-off hráli. Nemám negativní ohlasy.

Po ekonomické stránce je vše v pořádku?

Město Kladno je naším největším partnerem, to je stěžejní věc. Bez podpory města bychom nemohli fungovat a rozhodně bychom nebyli tak úspěšní. Máme několik dalších stálých partnerů, jsem jim moc vděčný za podporu. Díky tomu je momentálně situace stabilizovaná. Někteří sponzoři měli přes covidové období problémy. Chceme je znovu oslovit, probrat, jaká by byla možná forma podpory a spolupráce. Je možné, že se podaří situaci vylepšit. Netajím se tím, že rád doplním kádr. Doufám, že to prostě bude tak, že budeme mít nejen tipy na hráče, ale i finance…

Jak do toho promluvil raketový nárůst cen energií a pohonných hmot?

Vím, že mohou nastat úpravy cen pronájmů na sportovištích. Nevím, jak to bude významné. Co se týče dopravy, snažíme se jezdit dodávkami, auty nebo vlakem. Samozřejmě jsme pocítili růst cen ve stravování. Vybavení jsme nakupovali v létě. Další oblastí je ubytování, je možné, že se podmínky budou upravovat. Dlouhodobé smlouvy podepisujeme před sezonou, aktuálně je těžké odhadnout, jak se náklady změní.

Bude klub nějakým způsobem měnit i cenu vstupenek po příští sezonu?

Vstupné na utkání A týmu je myslím nastavené dobře, chceme, aby naši fanoušci dál chodili za na utkání za přijatelné ceny. V tuto chvíli nedokážu odhadnout, jak to přesně uděláme, ale nejvěrnějším divákům chceme i nadále dát možnost sledovat A tým během celé sezóny bez skokového zvyšování ceny vstupného.

Jak velká úleva byla, že z pohledu mládeže proběhla sezona konečně úplně celá?

Jednak jsem byl rád, že moc dětí po pandemii neubylo. Za druhé jsem byl nadšený, že se objevila spousta nových holek a kluků, především na trénincích beachvolejbalu. Velkou radost máme z toho, že dostavily dobré až výborné výsledky. Kadetky Karla Linze bojovaly o extraligu, dorostenci Martina Čmeľa udrželi extraligu kadetů, minivolejbal nám tradičně dělal radost. A hlavně starší žáci Kateřiny Svobodové získali titul Mistrů ČR. Mládeži dokážeme zabezpečit trenéry a dostavují se i výsledky.

Starší žáci, mistři ČR

Starší žáci vyhráli mistrovský titul, skončili druzí v Českém poháru, kadetky dlouho bojovaly o extraligu. Jak se tyto výsledky hodnotí?

Jsem spokojený! Mám dojem, že jsme na dobré cestě. Každý rok přibývají nové tváře jak mezi hráčkami a hráči, tak mezi trenéry. Zlepšujeme naši práci s mládeží, přípravu dokážeme dobře zabezpečit. Musíme se pořád dívat na nejlepší kluby, které dlouhodobě výborně pracují s mládeží. My se jim snažíme přiblížit. Vím, že nás čeká dlouhá cesta, určitě by pomohlo lepší zázemí.

Například?

Hala, která by nás reprezentovala a kde by mohlo A družstvo bez problémů hrát evropské poháry. Trápí nás přetlak na sportovištích, ale ten tíží i ostatní sportovní kluby v Kladně. Od příští sezony by naše nejmenší kategorie měly docházet na základy juda kvůli obratnosti, mít pravidelně plavání. Získali jsme atletického trenéra pro starší děti, aby se naučili správně běhat, zlepšili dynamiku a odraz. Uvažujeme o specialistech na kondici, kteří by s těmi nejstaršími pracovali v posilovně.

Bude v tomto směru nějaký tlak na výkonnost starších kategorií, aby hrály nejvyšší soutěže?

Jestli chceme být renomovaným klubem, musíme mít do budoucna extraligy. Souvisí to i s prací Petra Klára na sportovním gymnáziu, projekt se postupně rozjíždí, letos se hlásilo 17 volejbalistů a volejbalistek, což je skvělé. Během týdne mají navíc dva volejbalové tréninky a jednu posilovnu, a také možnost rehabilitace. Ve škole máme poměrně velké zastoupení.

Nově utvořený tým žen ovládl krajský přebor a postoupil do 2. ligy. Je to splněný cíl?

Ten bude splněný, až budou Cats v extralize (směje se). Družstvo se rozjíždělo postupně, je skvělé, že vítěznou cestu z dlouhodobé části dotáhly přes nadstavbu a kvalifikaci do úspěšného postupového konce. Mladším hráčkám v klubu dal A tým prima příklad. Ženy podávaly skvělé výkony.

Kladno Cats

Čekali jste s trenérem Petrem Klárem, že ženy postoupí až takhle jednoznačně?

Ne. Upřímně, to bylo velké a milé překvapení i proto, že je v týmu hodně kladenských děvčat. Dojde ke změně, Petr se bude naplno věnovat práci pro Český volejbalový svaz. Momentálně vybíráme nového trenéra. A počítáme s doplněním kádru. I přes změny ale doufám, že děvčata naváží na výborné výkony a postoupí v příštím soutěžním ročníku o soutěž výš.

Fortuník o sezoně: Zklamaný nejsem. Že nejsme v Evropě, je za mě špatně

Milan Fortuník, trenér Kladno volejbal cz

Sezona se pro A družstvo mužů volejbalového klubu Kladno volejbal cz dlouho vyvíjela nadějně, po základní části skončilo páté díky prohře v posledním kole. V prvním kole play-off nastoupili Orli proti pražským Lvům. S favoritem svedli vyrovnanou partii, nakonec padli v rozhodujícím pátém zápase a v celkovém pořadí skončili na šestém místě. Uplynulý extraligový ročník hodnotí v rozhovoru šéf klubu a trenér A-týmu Milan Fortuník.

Jak vnímáte s odstupem času konečné umístění?

Ze sezony zklamaný nejsem. Řekl bych, že to byl dobrý rok. Ze dvou třetin jsme vyměnili kádr, získali jsme zajímavé hráče a zkušenosti. Tým je mladý a zvykal si na sebe. Naše výkony měly vzrůstající tendenci, hráli jsme lépe a lépe. Kádr jsme udrželi pro příští sezónu a chceme ho vhodně doplnit. Pro další ročník by to mohlo být hodně zajímavé. Pokusíme se ještě vylepšit a vyšperkovat výsledek, který se nám povedl letos.

Tým ukázal progres, přesto skončil opět ve čtvrtfinále. Jaké byly jeho cíle před sezonou?

Před sezonou jsme si vytyčili za cíl postoupit jak v Českém poháru, tak v extralize mezi nejlepší čtyři. Věděli jsme, že ten cíl nebude vůbec jednoduché splnit, i proto, že mimo tradiční silné týmy v nejvyšší soutěži se podařilo dobře sestavit kádr Odoleně Vodě, Příbrami a dalším klubům. Snad s výjimkou Zlína a Beskyd se ostatních deset týmů dokázalo porážet navzájem a nebylo to vůbec jednoduché. Že nám nevyšel závěr základní části, který znamenal pokles na páté místo a nevýhodnou pozici pro play-off, se ukázalo jako klíčové, protože jsme sice po pěti zápasech, ale přeci jen vypadli se Lvy.

V základní části jste se dlouho pohybovali na třetím, čtvrtém místě. Po prohře v posledním zápase jste ale nakonec skončili pátí. Kde se nakonec ztratila výhoda domácího prostředí pro čtvrtfinále?

Všichni mi našeptávají, že v posledním kole v Příbrami. Já to tak nevidím, protože jsme v dlouhodobé části v domácích zápasech několikrát vedli 2:0 a nakonec vyhráli, nebo prohráli v pěti setech hned s několika týmy – ať už proti Brnu, Ústí, Odoleně Vodě nebo Českým Budějovicím. Kdybychom tahle utkání dovedli do vítězného konce s plným bodovým ziskem, tak se v posledním utkání s Kocoury nemuselo o nic hrát. Otázka je, když jsem viděl Odolenu Vodu, jestli by ona pro nás byla přijatelnějším soupeřem než Lvi. Spíš mě mrzí že tím, že jsme vypadli ve čtvrtfinále, jsme se posunuli na šesté místo a jsme bez v příští sezóně bez šance hrát evropské poháry. Pro hráče to byla motivace a chtěli jsme poháry rozhodně hrát, kvůli novým zkušenostem i našim divákům, ale nepovedlo se to.

Jak absence v Evropě hodně mrzí?

Hned od začátku jsme deklarovali, že když si tým evropské poháry uhraje, tak se přihlásíme. Nevím, jestli všechna družstva, která jsou v konečném pořadí před námi, se do pohárů přihlásí. Ale dodržím svoje zásady, pokud jsme poháry neuhráli, hrát je nebudeme. Mrzí to, protože pomáhá dostat klub Kladno volejbal cz do povědomí hráčů i manažerů. Získáváme tím i lepší pozici pro vyhledávání zahraničních posil. Že nejsme v Evropě, je za mě špatně, ale nezasloužili jsme si to.

Vraťme se ke čtvrtfinálové sérii. Lámala se ve čtvrtém zápase, kdy jste vedli 1:0 na sety a zápas prohráli?

Za mě rozhodně. Vedli jsme 2:1 na zápasy, 1:0 na sety a sérii jsme drželi v otěžích. Špatně jsme tam reagovali na vývoj zápasu, hlavně já jako trenér. Praha vyměnila hráče a změnil se její herní styl, kdybychom reagovali lépe, možná jsme čtvrtý zápas usmolili. Lvi dobře vystřídali, rozehráli se hráči, kteří nenastupovali v základní sestavě. V pátém utkání jsem cítil, že jsou nad námi, i když jsme třeba ve druhém setu chvíli vedli. Už bylo těžké s nimi hrát.

Milan Fortuník, trenér Kladno volejbal cz

Navíc do toho přišla zraněni

Již během zápasu se ukázalo, že Lukáš Kyjanica nemůže pokračovat. Přišli jsme tím o jedno dobré podání a rychlého blokaře. Díky zraněnému lýtku chyběl Kristaps Platačs, nahradil ho Lukáš Čeketa. V průběhu série ho na hřišti vystřídal David Hancock. Hra byla dobrá, co se týče organizace, zklidnění ve vypjatých momentech a hecování, ale přišli jsme tím o druhý kvalitní servis. Nakonec to podobně dopadlo i s kapitánem Jirkou Krafferem, šel ze hřiště když soupeř ubránil některé jeho útoky, ale tím jsme přišli o třetí podání. Do hry šel Tomáš Hýský, zvedl tým útočně, ale v sestavě jsme v tu chvíli měli většinu hráčů s plachtícím podáním. Ten nebyl proti Lvům tak účinný jako útočný smečovaný servis, a i proto šla naše výkonnost trošku dolů.

I přes vyřazení ale podával tým skvělé výkony. Kdy jste si v realizačním týmu uvědomili, že tým bude šlapat takhle dobře?

Že budeme schopni hrát zajímavý volejbal, se ukazovalo hned od začátku. My jsme si přibližně v druhé půlce listopadu sedli a zkusili jsme hodnotit, co se daří a s čím nejsme v naší hře spokojení. Určili jsme si priority, co bychom byli schopni ještě do konce dlouhodobé části zlepšit a co ne. Okolo vánočních svátků bylo jasné, že se nepodaří žádná zahraniční posila, ale jsem rád, že jsme přivedli před play-off Lukáše Čeketu. Hlavně jsme si určili, na co budeme klást důraz.

Na co tedy?

Součinnost v komplexu K2, tedy tlaku na podání, bloku s obranou v poli. A komplexu K1 důraz na rychlou kombinační hru. Od prosince jsme hodně pracovali a řekl bych, že defenziva a vykrývání nás zdobily a byly to naše silné body. Jsem rád, že se tým v těchto bodech posunul. Přiznávám, že jsem nečekal že po Vánocích přijde dlouhá série vítězství a úspěchů. Bylo to milé a vyplynulo to z toho, že jsme měli pracovité hráče, kteří se chtěli zlepšovat a měli cíl. Bylo příjemné vést tento tým.

Všechny posily zapadly perfektně do týmové mozaiky. Skauting v létě se musí hodnotit jako povedený, ne?

Vybírali jsme z několika nahrávačů, volba padla na Gijse. Rozhodly informace, které jsme o něm a jeho hře získali nebo načetli u videa. Je nahrávačem menšího vzrůstu, ale hraje rychle a pestře. Rád využívá hru pipem (středem ze zadní části hřiště). Hlavně jsme věděli, že má kvalitní servis, hraje v poli a je schopný individuálně blokovat, což bylo fajn. V případě Petra Špuláka jsme šli trochu proti dostupným informacím.

V čem?

Angažovali jsme ho přesto, že ho předcházela nejednoznačné zprávy. Zjišťovali jsme informace od jeho spoluhráčů a nedali na zprávy z jeho klubu. Vsadili jsme na to, že je schopný se vydat a pracovat pro tým, což se potvrdilo. Udělal obrovský pokrok v přístupu, ve hře a myšlení. Jsem moc rád, že jsme ho do Kladna dostali.

A ostatních?

Potvrdilo se, co jsme ze základních informací věděli. Nik Seppänen – poctivá, čistá, precizní práce. Malá chybovost, zkušenosti, to všechno sedí. Jsem rád, že zůstává. Lukáš Kyjanica potvrdil to, co v předchozí sezóně. Pracovitý, neustále se zlepšuje. Učí se nejen útočit a podávat, ale i takticky řešit herní situace. Když hrál s Adamem Zajíčkem, hodně spolu mluvili, konzultovali, připravovali se a tím se zlepšovali. Co se týče univerzálů, tak David Hancock přinesl do týmu nátisk, co mají američtí sportovci – snaha o perfektní provedení, přístup, práci na tréninku, motivování se navzájem. Bohužel se rozhodl ukončit profesionální kariéru a vrací se domů. U Kristapse bylo jasné, že přichází po teprve pětiletém hraní volejbalu a jedná se o mladého hráče, který nemá tolik zkušeností a odehráno. Sázeli jsme na to, že když dostatkem herních příležitosti a kvalitním tréninkem půjde nahoru. Liboval si, že je s nahrávačem, který je přesný a vede ho. Jsem rád, že podepsal na další sezony. Doufám, že jeho progres bude stálý a časem se stane oporou pro tým a jasnou útočnou jedničkou.

Jak bylo těžké udržet stávající kádr pohromadě?

Někteří chtěli odejít a změnit soutěž. Musím říct, že to hodně záviselo na tom, zda se povede někoho z kádru podepsat jako prvního… Potom se to začalo nabalovat ve stylu podívej, tenhle zůstal a rádi bychom u něj viděli i tebe. Přesně tak to fungovalo. Když jsme se domluvili s Nikem a Gijsem, poměrně rychle jsme prodloužili smlouvy i s dalšími hráči. Jsem rád, že můžu říct, že osm lidí, kteří toho hodně odehráli, jsme udrželi.

Milan Fortuník, trenér Kladno volejbal cz

Byl následně o to větší šok, když se David Hancock rozhodl ukončit aktivní kariéru?

On něco naznačoval už na Vánoce. Vím, že to takhle funguje. Pokud hráči dostanou zajímavou nabídku na civilní zaměstnání, zvolí tuhle cestu. Stejné to bylo s Matti Hietanenem. I on měl lákavou nabídku ve Finsku a nebylo o čem jednat. V tu chvíli kluky nezlomí ani nabídka lepšího kontraktu. U Davide je to stejné, rozhodl se skončit kariéru vrcholového profesionálního sportovce a věnovat se práci v Chicagu. Respektuji to.

Už se ví, že se bude hledat do nové sezony smečař a blokař. Aktivní kariéru ukončil Michal Lohr, Lukáš Kyjanica jde na operaci a bude dlouho mimo hru. Hledá se adekvátní náhrada i kvůli tomu, aby se zacelila mezera na bloku?

Určitě! S Lukášem jsem mluvil. Operaci kolene má za sebou, čeká ho ještě rameno. Říkal jsem mu, že pro mě je priorita, aby se vrátil zdravý a stoprocentně připravený. Klidně až v průběhu října, když už se bude hrát. Rozhodně nechceme jeho návrat uspěchat, Lukáš ví, že se v hale objeví až stoprocentně doléčený, aby až začne sportovat vzápětí nemusel znovu na marodku.

Víte už, kde chcete hledat?

Neví se, jací to budou přímo hráči a z jakých zemí. Určitě budeme prioritně oslovovat ty z Evropské unie. V současném divokém světě nemusí být úplně jasné, jestli sem budou moct cizinci mimo EU dorazit. Zároveň vím, že se nebude jednat o české hráče. Hledali jsme je, snažili je kontaktovat, ale nedohodli jsme se s žádným. Je možné, že se bude jednat o zahraniční hráče prověřené naší ligou. Určitě si dovolím říct, že půjde o volejbalisty od prověřených manažerů.

Jak to myslíte?

Už několikrát jsme brali hráče např. od Nisse Huttunena, finského manažera. Když řeknu jména Hietanen, West, Solkema, Seppänen, tak se ve všech případech ukázalo, že to byla dobrá volba. Já mu věřím. Nevím teď konkrétně, o koho se bude jednat, ale uděláme všechno proto, abychom nesáhli vedle.

Jak vypadá situace kolem Lukáše Čekety?

Rád ctím dohody. On má ve Zlíně smlouvu a shodli jsme se Jindrou Neumanem a Romanem Mackem, že na něj nebudeme tlačit a naléhat po konci soutěže. Zlín poměrně zajímavě doplil kádr, posily jsou kvalitní a družstvo chce hrát o vyšší příčky. Lukáš se rozhodl, že i když by byl rád v Kladně, v nově se tvořícím týmu soupeře má velkou šanci pravidelně hrát.

Jak celá záležitost tedy dopadla?

Lukáš bude určitě hrát příští sezonu ve Zlíně, potom je šance, že se objeví u nás. Manažer Jindřich Neuman vyjednal předběžnou dohodu.

S klubem už přes rok pracuje mentální kouč Miroslav Nečas. Jak se jeho práce projevila na týmu?

Možná to není vidět, ale on pracuje s našimi emocemi, učí nás jak zvládat stres. Na úvod musím uvést, že když jsem se s ním dohadoval, tak měl na starost tři oblasti – za prvé A-tým, za druhé chod celého klubu, přičemž si uvědomuji, že jeho práce specialisty je u dětí vhodná až od 12 – 13 let. Třetí oblast, kterou měl hlídat, jsem byl já – multifunkčnost, šéf klubu, sportovní šéf A-týmu, vedoucí realizačního týmu… Za sebe mohu říct, že jeho postřehy sedí, pomohli mi. Obecně nás učí zvládat krizové situace, jak s nimi nakládat, jak se chovat jako jednotlivci, jak jako tým. Hráči si spolupráci pochvalují a překvapilo mě, kolik z nich aktivně přistupují k jeho besedám, školením. Samozřejmě ne všichni tomu absolutně věří. Ve spolupráci chci ale dál pokračovat, věřím, že by nás mohla posunout k lepším výkonům a výsledkům.

Projevilo se to už v zápasech, že se v nich ukázala mentální vyspělost?

Jednak jsme si určili role, každý měl v utkání i přípravě nějakou. Používali jsme je v okamžicích, kdy se týmu nedařilo, kdy na nás působily stres a vypjaté situace. Míra s námi probírá, jak se chovat před utkáním, v jeho průběhu i po něm. Snažili jsme nastavit nějaké nové věci o společném stráveném čase, bavili jsme se o regeneraci. Mám dojem, že fungujeme dobře. Nejsem schopen říct, jak se to projevilo už v letošní sezoně. Vše jsem pozoroval, sledoval přístup kluků a doufám, že už příští ročník budeme zase o něco lepší.  

Milan Fortuník, trenér Kladno volejbal cz

Míč vyměnili za žetony. Hráči si večer v kasinu užili.

Foto: Rebuy Stars

Čtrnáct dní po hokejistech dostali pozvánku tentokrát volejbalisté. Orli zavítali do nákupního centra Oaza, aby v kasinu Rebuy Stars oficiálně zakončili uplynulou sezonu. Hráči vyměnili dres a míč za žetony a místo na palubovku usedli k herním stolům. Majitel klubu Milan Fortuník k tomu navíc prodloužil partnerství s jedním z nejštědřejších sponzorů organizace, obě strany si spolupráci pochvalují.

Ve středu večer usedli hráči k herním stolům a měli možnost vyzkoušet si ruletu, blackjack, poker nebo automaty. „Jsem rád ze jsem si to mohl zkusit a bavilo mě to, i když jsem nevyhrál žádný jackpot,“ uvedl blokař Petr Špulák, který v loňské sezoně patřil mezi nejlepší extraligové volejbalisty a v kasinu ho bavily nejvíce ruleta a blackjack.

„Akce v kasinu byla super, mile mě to překvapilo. O to víc jsem rád, že spolupráce klubu a Rebuy Stars nadále pokračuje. Bylo to milé zpříjemnění večera. A tímto bychom chtěl poděkovat za pozvání,“ uvedl slovenský blokař Lukáš Kyjanica, který si stejně jako jeho spoluhráč vyzkoušel obě hry.

Foto: Rebuy Stars

Oba hráči se ale shodli, že tomuto druhu zábavy se raději vyhnou. „Občas mám trošku nervy, takže to nebude nic pro mě,“ usmíval se Špulák. „Bylo fajn si vyzkoušet i tuto zkušenost do života, štěstí ve hře jsem příliš neměl,“ přidal se Kyjanica. Kromě nich se v kasinu objevili i další hráči Tomáš Kunc, Josef Vostárek, kondiční trenér Matyáš Myškovský, generální koordinátorka Anna Earl a samozřejmě také majitel klubu Milan Fortuník.

Šéf volejbalového klubu Kladno volejbal cz se v kasinu domluvil na pokračování spolupráce s Rebuy Stars a podepsal novou smlouvu s marketingovým zástupcem kasina Michalem Krčmářem. „Když jsme před několika roky vstupovali do volejbalu v Kladně, šli jsme do neznáma. Dnes víme, že to byl správný krok. Kladenský klub Milana Fortuníka má velmi početnou základnu jak hráčskou, tak fanouškovskou. Po hokeji je volejbal v Kladně druhý nejpopulárnější sport. A úspěšný!“ komentoval Michal Krčmář důvody prodloužení sponzorské smlouvy.

„Po městu je právě kasino Rebuy Stars nejvýznamnějším podporovatelem kladenského volejbalu. Díky jeho pomoci můžeme mít silný extraligový tým,“ vrátil sponzorovi kompliment Milan Fortuník.

Foto: Rebuy Stars

Mladší žáci zakončili sezonu na mistrovství republiky

Mladší žáci Kladno volejbal cz

Týden po starších žáci se do Hradce Králové vydali tentokrát ti mladší, aby se i oni představili na závěrečném turnaji sezony, mistrovství České republiky. Na rozdíl od svěřenců Kateřiny Svobodové měli hráči pod vedením Petra Vilta výrazně menší ambice a nakonec obsadili 16. místo.

Pro většinu mladých volejbalistů se jednalo o první velkou akci v životě a výsledek byl tak spíš druhořadý. „Pro nás byl velký úspěch už jenom to, že jsme se na mistrovství kvalifikovali z kvalifikace, která proběhla v Mnichově Hradišti,“ přiznal trenér Petr Vilt.

Jeho svěřenci obsadili po základní skupině čtvrtou pozici a v další fázi turnaje na ně čekaly boje o konečné 13. – 16. místo. Ač je začaly skvěle, když vyhráli jeden zápas, tak obsadili 16. pozici. „Na turnaji jsme nepodali úplně nejlepší výkony,“ podotkl Vilt. Mladší žáci se i tak ale naučili chodit v šestkách, ve kterých nyní budou hrát ve starší kategorii a budoucí trenérka Kateřina Svobodová bude mít podle svého kolegy snadnější práci.

Kladenští mladší žáci se po celý turnaj prali zejména s příjmem a prvním kontaktem s balónem. Následně nemohli využít potenciál nahrávačů a smečařů. „Mají spoustu technických nedostatků, na kterých se bude muset pracovat,“ uvedl Vilt. Na druhou stranu bylo silnější stránkou podání, v níž se mladým nadějím dařilo, avšak chyběla konzistentnost. „Jako trenér jsem se sezonou spokojený. Kluci potřebují dál na sobě hodně makat a pracovat,“ uzavřel své hodnocení Vilt.

Mistři! Starší žáci zakončili ziskem titulu sezonu snů

Kladno se raduje ze zisku mistrovského titulu! Starší žáci na přelomu dubna a května triumfovali na republikovém šampionátu v Hradci Králové. Finálovým turnajem prošli bez porážky a zaslouženě si domů odvezli zlaté medaile. Po stříbru z Českého poháru tak přidali do sbírky další cenný kov.

Volejbalovému Kladnu roste nová vítězná generace. Asi tomu tak bude. Starší žáci pod vedením trenérky Kateřiny Svobodové dokráčeli až na vrchol. Na mistrovství České republiky v Hradci Králové si pověsili na krk zlaté medaile. „Už jsme měli tak velkou sebedůvěru, že jsme si pro ní jeli, i když jsme to nedávali najevo, protože jsme věděli, kam patříme,“ uvedla koučka vítězného týmu s tím, že si jeli pro umístění do čtvrtého místa minimálně. Nakonec s celým týmem vystoupila až na stupínek nejvyšší.

„Kdybychom medaili nezískali, tak bychom se asi nemohli divit,“ dodala. První čtyřka byla totiž nesmírně vyrovnaná a Svobodová přiznala, že měla obavy, zda její svěřenci dokážou porazit na jednom turnaji dva velmi silné týmy, Jihostroj České Budějovice a pražské Lvy, po sobě.

Nakonec se vše podařilo náramně. Oba soupeři sice získali první set, nadějným Orlům ale v obou případech následně začal fungovat servis a dokázali utkání otočit. „Tam rozhodla naše psychická odolnost a z Českého poháru. Věřili jsme si. Tohle družstvo má v sobě bojovnost a víru ve vítěství, což se nám hodilo v semifinále i finále,“ uvedla Svobodová. Další velkou zbraní bylo, že kluci zůstávali po celý průběh turnaje klidní, nepropadali panice a věřili, a to i za nepříznivého stavu.

Celý tým se musel opět vypořádat s absencí nahrávače Matěje Kubelky, který stejně jako v lednu pro nemoc chyběl. Na pozici nahrávače ho však znovu výtečně nahradil Vojta Svoboda. „Naštěstí už nás to nezaskočilo a na tuto variantu jsme byli připravení,“ prohlásila trenérka starších žáků. Její svěřenci tak dokázali odehrát celý turnaj víceméně se základní šestkou.

I jí ale zatrnulo, když útočné eso Lukáš Svoboda začalo mít v semifinále zdravotní problémy. Nejlepšího smečaře z Českého poháru začala trápit bolest v rameni a tady musela trenérka razantně zareagovat. „Tvrdě jsem k tomu přistoupila a řekla jsem mu, ať na to ihned zapomene a hraje naplno. Okamžitě vytěsnil bolest, začal útočit a dávat skákaný servis. Vzal za to a jednalo se jeden z klíčových okamžiků,“ podotkla Svobodová, která měla na turnaji po boku i dalšího trenéra Martina Čmeľa, ke kterému někteří postoupí do starší kategorie.

Společnými silami následně dokázali hráčům vysvětlit, že když každý bude dělat co má, tak to klapne a ono to vyšlo dokonale. Starší žáci tak napsali za skvělou sezonou nádhernou zlatou tečku.

Výsledky

Kladno – Letohrad 2:0
Kladno – Hradec Králové 2:0
Kladno – Frýdek-Místek 2:0
Kladno – Plzeň 2:0
Kladno – Ústí nad Labem 2:0

Čtvrtfinále
Kladno – Znojmo 2:1

Semifinále
Kladno – České Budějovice 2:1

Základem úspěchu byla úspěšná parta, hlásí po skvělé sezoně trenér žen

Kladenský ženský tým volejbalistek dělal celou sezonu klubu velkou radost. Zcela suverénně ovládl základní část a poté celý Krajský přebor. Tím si vysloužil účast v baráži o druhou ligu, kterou si po další jednoznačné jízdě v domácí hale vybojoval. Družstvo Koček pod vedením Petra Klára tak bez problémů dosáhlo cíle, který si před sezonou stanovil. Nyní se můžeš těšit na vyšší soutěž.

Čekali jste, že budete až takhle dominantní?
Věřil jsem, že budeme první. Vůbec jsem ale neznal sílu soupeřek, takže to byla velká neznámá. Že jsme takhle absolvovali sezonu, mě příjemně překvapilo.

Ženský tým se přitom skládal od začátku a postupně. Čím si vysvětlujete dominanci?
Tým byl složený z hráček z Kladna a okolí. Většina z nich měla za sebou absolvovanou už ligu kadetek respektive juniorek zde v Kladně, takže získaly zkušenosti. Nám se podařilo družstvo dobře namixovat. Holky vytvořily dobrou partu a je tam určitě vidět, že jsme se snažily dobře trénovat, ačkoliv jsme měli kolikrát problémy se sejít. Hráčky si sedly. Společně jsme nastavili systém, který dodržovaly. Fungovaly, byly skvělé. Když se vyhrávalo, tak vše bylo daleko jednodušší.

Co bylo klíčové, že jste fungovaly tak výborně?
Asi dobrá parta vedle Elišky Gálové, jež byla klidnou sílou na hřišti. Kupu koncovek jsme zvládly rutinou a volejbalovým umem, které ženy měly.

Byla Eliška základním stavebním kamenem vašeho úspěchu?
Pro mě určitě. Žádnou z holek bych nechtě vyzdvihnout, ale ona je jedna z maminek. Má jiný pohled na sport. Už není tak vyblázněná a je klidná. Navíc disponuje mnoha zkušenostmi z plážového volejbalu. Takže pro mě byla záruka a základním stavebním kamenem. Ještě k tomu je známá kladenská tvář, která měla velké úspěchu na písku a jsem hrozně rád, že jsem ji tady měl.

Navíc se v sezoně dařilo hodně i kadetkám. Byly ony i vaším hnacím motorem pro budoucí léta?
Pro to jsme to dělaly. V Kladně je zájem o dívčí volejbal enormní. Náš hlavní záměr byl, aby nikam neodcházely a naopak i někam jít studovat. Klub je napojený na sportovní gymnázium. Náš zájem je, aby si děvčata zahrála kvalitní soutěž kadetek a juniorek a pak bude následovat jejich přesun do žen a v nich, aby si zahrály pořádnou ligu.

Konec! Lvi byli v pátém čtvrtfinále nad síly Orlů

Smutný závěr. Kladenští volejbalisté si představovali konec čtvrtfinálové série rozhodně jinak, nicméně nakonec se museli sklonit před pražskými Lvy, kterým v rozhodujícím zápase podlehli 0:3 a celkově prohráli 2:3. Sezona tak stejně jako loni pro skončila už po prvním kole play-off. V celkovém pořadí obsadili šesté místo.

Orli se stali ve čtvrtfinále pražským Lvům vyrovnaným soupeřem. Favoritovi v sérii zel zatápěli a doma mohli slavit postup, nakonec zřejmě klíčový duel před vlastními fanoušky prohráli a v rozhodujícím pátém zápase už byli Pražané lepší a postup si na vlastní půdě si pohlídali.

„Ve čtvrtém domácím zápase jsme vedli 1:0 a tam jsme to pokazili. Tam už mohlo být rozhodnuto,“ přiznal blokař Lukáš Kyjanica s tím, že v posledním utkání čtvrtfinálové série se kladenští volejbalisté celkově trápili. „Jsem velmi rád, že i tak jsme se nevzdali a bojovali dál. Když bylo třeba, tak pomohli i hráči ze střídačky,“ uvedl slovenský reprezentant.

Klíčovým prvkem pátého utkání byla obrana. Obě strany předvedly v defenzivní parádní výkon hodný play-off, ta domácí byla přeci jen o kousek lepší. „Praha byla opravdu dobrá na bloku a my jsme neuměli složit balón. V tom jsme se trápili. Míče, které jsme si nadrazili, bylo poté těžké spravit protiútok,“ objasnil Kyjanica.

Toho dohnaly dlouhodobé potíže s ramenem, že utkání dokončil v boxu střídajících hráčů a místo něj musel zaskočit Michal Lohr. „Při posledním servisu jsem ho už začal dost cítit a proto jsem udělali dohodu s trenéry, že tam pustíme Michala. Byl to dobrý tah. Já jsem se trápil a on mě zastoupil,“ poodkryl blokař Orlů, kterého přes léto bude čekat nutná operace.

Kladenští navíc ztratili jistotu a sílu i na servisu, díky kterému dokonale zaskočili Lvy ve třetím utkání. Tentokrát se ale domácí dokázali ubránit. „Nevyvíjeli jsme takový tlak jako v předešlých zápasech. U mně se už projevovaly zdravotní problémy, které se se mnou tahají delší dobu,“ přiznal Kyjanica.

Orli přitom měli slibně rozehranou jak druhou, tak třetí sadu, ale v obou případech ztratili náskok. Domácí ale dokázali vždy smazat ztrátu a následně zvládli i vypjaté koncovky a zajistili si postup do semifinále. „Chci pogratuloval Praze, protože předvedla oproti předchozím zápasům mnohem lepší výkon,“ uznal Lukáš Kyjanica.

Pro kladenské volejbalisty tak sezona končí hodně trpce. Ačkoliv se dlouho pohybovali v základní části na třetím místě, tak v ní nakonec obsadili pátou pozici. Ve čtvrtfinále narazili na pražské Lvy, kteří byli přeci jen nad jejich síly a vzhledem k tomu, že Odolena Voda postoupila přes Příbram, tak Orli skončí v konečném pořadí na šestém místě. „Určitě je to škoda. Sezonu i sérii jsme měli dobře rozehranou, kde jsme vedli 2:1 a neotočili jsme čtvrtý zápas. Páté utkání bylo jako tie-break, kdo s koho, a Praha byla lepší,“ uzavřel 23letý kladenský blokař.

Lvi Praha – Kladno 3:0 (17, 22, 23)

Esa: 6:1. Bloky: 13:8. Rozhodčí: Kovář, Grabovský. Diváci: 1 067. Konečný stav série: 3:2.

Nejvíce bodů: Nedeljkovic 15, Smith a Mihajlovic 13 – Hancock 9, Hýský 8, Seppänen a Špulák 6.

Kladno: Kyjanica, van Solkema, Seppänen, Špulák, Čeketa, Kraffer, libero Kunc. Střídali: Hancock, Hýský, O. Fortuník, Lohr, Vostárek

Kdo s koho? Pátý zápas rozhodne o osudu Orlů

Kladno volejbal cz

Čtvrtfinálová série mezi pražskými Lvy a kladenskými Orly dospěla do konce. Až pátý možný zápas rozhodne o zbývajícím semifinalistovi volejbalové UNIQA extraligy. Oba týmy dokázaly získat dvě výhry. K postupu ale potřebují ještě jednu, poslední. O ní se bude hrát ve čtvrtek od 19 hodin v UNYP aréně.

Pátý v sérii a sedmý vzájemný zápas celkově od začátku sezony sehrají spolu kladenští Orli a pražští Lvi. I z tohoto důvodu bude obtížné něco vymyslet. „Těžko se můžeme překvapit. Oni ukázali, že mají kvalitní lavičku. I ty hráči, co sedí, jsou schopní hrát špičkový volejbal,“ říká před rozhodujícím čtvrtfinálovým duelem trenér Milan Fortuník.

I proto je jasné, že v UNYP aréně to bude kdo s koho. Vítěz postupuje dál, vyzve v semifinále českobudějovický Jihostroj a zahraje si o medaile, pro poraženého sezona skončí. V rozhodujících zápasech, které už musí určit postupujícího, je klíčové spíš než strategie zejména aktuální výkonnost a psychické rozpoložení. Nejdůležitějším faktorem ve čtvrtečním utkání tak bude hlava. „Jestli někdo v tom zápase bude připokaděný z hráčů, tak se to projeví. Teď prostě budou rozhodovat výkony. Taktika už se moc měnit nebude,“ tuší kladenský kouč.

Orli už dokázali v areně Lvů dvakrát vyhrát. Poprvé se tak stalo před Vánoci, podruhé v parádním televizním utkání ve třetím čtvrtfinále, kde domácí tým přehráli ve všech směrech. „Dokázali jsme si, že v Praze umíme hrát dobře a přejet je. Musíme se na to připravit. Série je 2:2. Lvi musí, my můžeme zase jenom překvapit. Ta role nám svědčí a věřím, že to tam ukážeme,“ hlásí kladenský kapitán Jiří Kraffer.

UNYP aréna pojme i 2000 návštěvníků. Na posledním zápase v Kladenské sportovní hale se počet diváků přehoupl přes tisícovku a mohutná podpora v hledišti v modrobílých barvách bude potřeba i nyní. Zápas o všechno startuje v 19 hodin.

Rekordní návštěva viděla porážku. Rozhodne se v Praze

Kladno volejbal cz

Pouze získaný úvodní set byl málo. Kladenští volejbalisté prohráli čtvrtý čtvrtfinálový duel se Lvy 1:3 a série se tak za stavu 2:2 vrátí k definitivnímu rozuzlení zpět do Prahy. Nadupaná sportovní hala musela skousnout porážku, stejně jako hráči.

Poprvé v sezoně dorazilo do Kladenské sportovní haly na zápas Orlů přes tisíc fanoušků. Magická hranice byla překonána o jedenáct lidí, ale ani nejlepší návštěva nedotlačila domácí volejbalisty k vítězství. Svěřenci Milana Fortuníka sice začali parádně, když v úvodním setu navázali na předchozí utkání, postupně ale šel ale jejich výkon dolů. „Neměli jsme správný nátisk a nebyli jsme tolik soudružní, jako v zápase v Praze. Vyčítali jsme si chyby, což samozřejmě proti tak silnému soupeři není dobré,“ uvedl kladenský trenér.

Hosté se po prohrané první sadě totiž zvedli s příchodem Slovince Mateje Mihajlovice, zatímco Orli postupně ztráceli ze své nejlepší zbraně – servisu. Bývalé kladenské libero ve službách Lvů si pochvaloval, že dokázali bez problémů přijímat a žádný míč po podání Kladna neskončil ve stropě.

Pražanům se podařilo vyrovnat, byť poslední bod druhé sady přinesl kontroverzní rozhodnutí. Od toho okamžiků byla v hale bouřlivá atmosféra, nicméně ale pomohla k vítěznému konci hostům. „Oni nás přehráli, byli lepší,“ musel konstatovat trenér Fortuník.

Orli se snažili držet ještě se soupeřem krok a dařilo se jim to po většinu třetí sady, nicméně v závěru hosté měli převahu, kterou pak potvrdili ve čtvrté sadě. V ní už kladenským volejbalistům odešel servis úplně a ztratili tak poslední zbraň, jak ještě ohrozit Lvy. Místo proměněného mečbolu si tak sérii prodloužili na maximální počet utkání.

„Prohraný zápas. Asi se nedá hodnotit jinak, než že to je zklamání. Na druhou stranu jsme si dokázali, že v Praze umíme hrát dobře a přejet je. Musíme se na to připravit. Série je 2:2. Praha musí, my můžeme zase jenom překvapit. Ta role nám svědčí a věřím, že to tam ukážeme,“ řekl smutný kapitán Jiří Kraffer, avšak odhodlaný zvítězit v závěrečném utkání, které se bude hrát ve čtvrtek v UNYP aréně od 19 hodin a každý kladenský fanoušek bude potřeba.

Kladno – Praha 1:3 (18, -22, -20, -22)
Esa
: 6:3. Bloky: 9:7. Rozhodčí: Činátl, Buchar. Diváci: 1011.

Kladno: Kraffer, Kyjanica, van Solkema, Seppänen, Špulák, Čeketa libero Kunc Střídali: Fortuník, Hancock, Hýský.

Nejvíce bodů: Čeketa 21, Seppänen 14, Kyjanica 8 – Mihajlović 16, Kriško 15, Todua a Smith 9.