Dukla potvrdila roli favorita

Poslední zápas základní části UNIQA extraligy svedl dohromady týmy, pro které výsledek utkání již nic v konečné klasifikaci neřešil. S jistotou druhá Dukla potvrdila roli favorita, i když trenér Demar do sestavy zařadil hráče, kteří nedostávali v průběhu roku tolik herního prostoru. Domácí Orli, před play off pátí, nedokázali dotáhnout slibný začátek vyrovnaného zápasu k vítězství a Liberci podlehli 1:3.

Kladno volejbal cz – Dukla Liberec 1:3 (25:23, 23:25, 23:25, 20:25)

Kladno si na začátku utkání díky dvojici Platačs, Seppänen vytvořilo tříbodový náskok, který ale Dukla i díky útokům univerzála Jemeljanovse rychle stáhla. Sada se lámala od stavu 13:13, kdy Platačsova dvě esa a výborná útočná potence Orlů znamenaly vedení 18:13. I kvůli pěti nevynuceným chybám domácích Liberec stav setu korigoval a trenér Fortuník si musel vzít za stavu 23:21 dokonce time out. Po něm už si domácí zisk první sady pohlídali.

Druhá sada byla na začátku přetahovanou o každý bod. Kladnu se nadále dařilo v útoku, na Liberecké straně byli vidět Veselý s Demarem. Stav setu ovšem ovlivnily tři nevynucené chyby, které znamenaly, že Orli ztratili vedení 16:13. Za stavu 18:18 dva útoky slovenského smečaře Luxe a eso Lukáše Demara dostaly Duklu do vedení. Kladno zabralo a smečaři Kraffer a Seppäanen zařídili vyrovnání 22:22, ovšem dalšími třemi chybami kladenští sadu Liberci darovali.

Zápas pokračoval v úplně stejném duchu jako předešlé sety. V kladenské sestavě došlo ke změnám, když se na hřišti objevili Hýský a Kyjanica a oba hned promluvili do vývoje třetí sady. Nevynucené chyby na obou stranách znamenaly, že ani jeden tým nezískal nějak výrazný náskok. Set se zas rozhodoval až od stavu 20:21. V hitparádě útočných akcí byla úspěšnější nakonec Dukla a chyba střídajícího Grozera na servisu znamenala její vedení 2:1.

Poslední sada zastihla kladenský tým v útlumu. Liberec se dokázal za stavu 6:6 utrhnout, a i díky tomu, že Orli vyrobili velké množství nevynucených chyb, vedl až do konce. Zápas uzavřel bodovým blokem Jakub Veselý. V kladenském dresu byl nejvýraznějším hráčem Niklas Seppӓnen s 19 body, MVP utkání byl vyhlášen liberecký univerzál Jemeljanovs, který skóroval 18krát.

MVP utkání Jemeljanovs přebírá cenu od Tomáše Míky, člena představenstva a ředitele logistiky společnosti Cerva, foto: Roman Mareš

Rozhodčí: Krtička, Dmejchal

Počet diváků: 333

Sestavy (od zóny I):

Domácí: van Solkema, Kraffer, Andersen, Platačs, Seppänen, Špulák, libero Kunc, Čmeľ Střídali: Hýský, Grozer, Kyjanica

Hosté: Veselý, Bryknar, Demar, Staněk, Jemeljanovs, Lux, libero Maar, Pavlíček Střídali: Gavenda, Hendrich

Ohlasy po utkání:

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Slibně rozjetý začátek jsme nedokázali dotáhnout do zdárného konce. V prvním setu jsme tlačili Duklu na servisu a neměli z čeho tvořit. Ale bohužel v průběhu zápasu se to obrátilo, a naopak soupeř začal škodit víc nám. Nešel nám servis, začali jsme kazit, byla tam spousta nevynucených chyb, které nás stahovaly dolů.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Před výbornou návštěvou jsme se trápili hlavně sami. Liberec hrál, co potřeboval a stačilo mu to na tři body.“

Lukáš Ticháček (kapitán Dukla Liberec): „Zápas, ve kterém o nic nešlo. Ten sport tak taky vypadal, ten volejbal nebyl moc hezký. Mě třeba mrzí, že když už je náš zápas v televizi, že by se mělo pohlídat, aby fungoval challenge, protože už je vážně divné, že to pořád nefunguje. Je to pořád dokola.“

Martin Demar (trenér Dukla Liberec): „Jsem šťastný, že jsme vyhráli zápas 3:1 za tři body. Velká poklona mým hráčům a hráčům, kteří nehráli celou sezónu, protože vyhrát na Kladně není nikdy jednoduché. Je to dobré, ale už na to musíme zapomenout a chystat se na novou soutěž.“