Souboj univerzálů vyhrál Schouten

Kristaps Platačs, Kladno volejbal cz

Jsou to až pražští Lvi, kdo dokázal v letošní sezóně porazit Kladno volejbal cz. Výhru ovšem nedostali zadarmo, šlágr kola se rozhodoval až v pátém setu. V zápase excelovali oba univerzálové. Schouten přispěl k výhře svého týmu 24 body, Platačs pak pro Kladno uhrál, co se týče počtu bodů, celý jeden set.

Kladno volejbal cz – VK Lvi Praha 3:2 (25:21, 23:25, 23:25, 25:22, 11:15)

Lvi dnes nastoupili v nejzkušenější možné sestavě. Při servise univerzála Platačse šlo Kladno do vedení 3:0. Dále se skóre přelévalo ze strany na stranu, ale domácí si udržovali vypracovaný náskok.  V dresu Orlů vynikal zejména právě Platačs, když si připisoval body z útoku, bloku i podání. Za stavu 13:9 si lavička hostí vzala poprvé time-out. Kladenští útočníci byli vesměs neomylní, a tak bodový rozdíl rostl až na 19:14, kdy si argentinský kouč Barrial vzal svůj druhý oddychový čas. Pak ale Kriško a Schouten svými útoky zařídili, že se přeci jen Lvi začali domácím přibližovat na rozdíl dvou bodů. Koncovku si ale Orli i přes pár nevynucených chyb pohlídali.

Do druhého setu vstoupila Praha o poznání lépe. Táhl je zejména Casey Schouten, který našel očividně herní rytmus a bylo velmi těžké ho zastavit. Nenápadný, ale bezchybný výkon podával v kladenském dresu i Tim Grozer. Oba týmy spolehlivě ztrátovaly a čekalo se na koncovku. Milan Fortuník využil ověřeného dvoustřídání Fortuník-Hýský, trenér Barrial zase klasicky vyslal druhého nahrávače Pliasetskyiho na podání za blokaře Toduu. Byl to ale až univerzál Schouten, který svými esy donutil domácí lavičku vzít oddechový čas za stavu 19:21. I když Kladno ještě hosty dotáhlo na 23:23, dvěma útoky set pro Lvy vybojoval nakonec Smith.

Ve třetím setu se Praha stala dominantnějším týmem a udržovala si od začátku dvoubodové vedení. Vidět byl navrátilec do sestavy Luke Smith a celkově hrál pražský tým uvolněněji. Trenér Barrial také naplno pocítil, jak důležité je mít v týmu rozdílového Schoutena. Stejně set dospěl do koncovky, kdy ale od stavu 20:23 tahalo Kladno za kratší konec a zaslouženě prohrávalo 1:2.

Čtvrtá sada se vrátila k scénáři ze začátku střetnutí. Orli vstoupili do klíčového setu s úplně jinou energií, a vedeni útočně Platačsem a Grozerem kráčeli suverénně do tajbrejku. Dařilo se ovšem celému týmu, kdy se Andersen blýsknul jednoblokem a Špulák, jako vždy nahecovaný proti svému bývalému týmu, s van Solkemou na podání. Lvi více kazili, a tak se rozdíl vyšplhal až na 19:12. I přes finální korekci stavu bylo jasné, že solidně zaplněná Kladenská hala uvidí pátý set. V tajbrejku první výraznější rozdíl zařídil podávající Schouten, když dvěma esy pro Lvy zařídil náskok 4:6. Milan Fortuník hned reagoval oddychovým časem. Po něm bodoval Platačs z hlavního kůlu, ale následnou Grozerovou chybou na podání Praze dvoubodové vedení zůstalo. Po otočení stran Seppӓnenův blok a Platačsovo eso znamenalo vedení domácích 9:8. Útoky Smithe a blok Toduy však vrátily vedení na stranu Lvů, které navýšil esem reprezentační nahrávač Jakub Janouch. Útok výborně hrajícího Smithe a dvě kladenské nevynucené chyby zpečetily první prohru Orlů v této sezóně.

Kladno volejbal cz

Rozhodčí: Buchar, Velinov

Počet diváků: 608

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Andersen, Platačs, Seppӓnen, Špulák, van Solkema, Grozer, libero Kunc Střídali: Kraffer, Fortuník, Hýský

Hosté: Janouch, Smith, Todua, Schouten, Kriško, McCarthy, libero Moník, Šálek Střídali:
Čech, Krča, Kollátor, Pliasetskyi

Ohlasy po utkání:

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz):Pro nás smolná porážka, první této sezóně. Museli jsme už asi okusit jaké to je, ale chyběl kousek a mohli jsme slavit další vítězství. Je to velká škoda, ale nebudeme věšet hlavy. Podíváme se na video, poučíme se z toho.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „V rozhodujících momentech jsme ztráceli důležité rozehry a Praha díky tomu měla lehčí vítězství. Škoda, že jsme neudrželi vítěznou sérii.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha):Byl to boj. Jako minulý rok, jako každý zápas, který se tu hraje, respektive každý zápas v extralize bude boj pro všechny týmy. Strašně cenné vítězství po nezdaru, co jsme měli v zápase se Zlínem a přál bych si, abychom s takovým nasazením hráli každý zápas.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Byl to velmi těžký zápas. To mě nepřekvapilo, kladenský tým a jeho výkony velmi respektujeme. Mají kvalitní servis a hrají sebevědomě, protože dodnes v lize ještě neprohráli, navíc poslední výhra proti Budějovicím byla jednoznačná. Přehnaný respekt byl cítit v prvním setu, v něm Kladno snadno vyhrálo. Ale před zápasem jsme si řekli, že budeme hrát trpělivě, a to se nám nakonec vyplatilo.“